אחד הפרמטרים אשר נבדקים במהלך הבדיקות השגרתיות בקופת החולים הינו מחסור בברזל. במקרה שמתגלה מחסור קיימת נטייה למהר להורות על נטילתו ומבלי קודם לכן לבדוק האם קיימים מצבים המהווים התווית נגד לטיפול בברזל.

מה המצבים בהם לא מומלץ ליטול ברזל

 1. קיומם של זיהומים במערכת העיכול לרבות שגשוג יתר של קנדידה ופטריות מזיקות וזאת מהסיבה הפשוטה כי המיקרואורגניזמים במערכת העיכול ניזונים מהברזל.
 1. דלקת במערכת העיכול: עלולות לפגוע בספיגתו, העברתו ואחסון של ברזל. מכיוון שרק חלק קטן מהברזל נספג כתוסף, החלק שאינו נספג נשאר במערכת העיכול ומחמיר את תסמיני הדלקת. דלקת ניתן לאתר באמצעות בחינת רמות CRP בסרום ו Calprotectin
 1. מעי דליף: תסמונת המונעת ספיגה תקינה של ויטמינים ומינרלים לרבות ברזל.

השפעות שליליות הנגרמות בשל מחסור בברזל

 • בעיית קשב וריכוז.
 • חולשה ואנמיה מיקרוציטית (תאי דם אדומים קטנים). ייצור לא תקין של המוגלובין וקשירה חלקית של החמצן לכדוריות הדם האדומות המוביל לתחושת עייפות, עצבנות וקשיי זיכרון.

מדוע נוצר מחסור בברזל?

 1. אכילה סלקטיבית אשר אינה מבוססת על צריכת ברזל מן החי כעוף, כבד, בשר בקר ודגים.
 2. תהליכי צמיחה מואצת – ברזל משמש כרכיב חיוני בתהליך חלוקת התאים בגוף. בגיל הינקות או בגיל ההתבגרות, חלים תהליכי צמיחה מואצת הגורמים לניצול מוגבר של המינרל וכפועל מכך נגרם מחסור אשר יש להשלימו בין בדרכים טבעיות ובין באמצעות תוסף תזונה.
 3. הפרעות במערכת העיכול הכוללות שלשולים כרוניים, מחלות מעיים דלקתיות, צליאק והליקובקטור פילורי.
 4. תסמונת המעי הדליף מונעת ספיגה תקינה של ויטמינים ומינרלים לרבות ברזל.

כיצד לאתר מחסור בברזל?

יש לבצע בדיקת דם בסרום לבחינת רמות פריטין (מאגרי הברזל בגוף), ברזל וטרנספרין (חלבון האחראי להעברת ברזל מהדם למח העצם ליצירת תאי דם אדומים). כאשר קיים מחסור בברזל, יופיעו כדוריות דם היפוכרומיות (מעוטות צבע) ומיקרוציטיות (זעירות) חיוורות וקטנות.

השפעת נטילת ברזל על צבע הצואה?

נטילת הברזל תשנה את צבע הצואה לירוק או שחור.

כיצד אפשר להגדיל את ספיגת הברזל?

במקרים רבים לנטילת הברזל אין כל השפעה. אחת סיבות לכך הינה חוסר ידע בנוגע לאינטראקציות בין נטילת ברזל לצריכת מזון. דוגמה לכך הינה הצורך להימנע במשך שעתיים בטרם נטילת ברזל ושעתיים לאחר נטילת ברזל מצריכה של ביצים, קפאין וחלב.

ספיגת הברזל תשתפר באופנים הבאים:

 1. נטילת ויטמין C במקביל לנטילת ברזל במטרה למנוע את חמצונו בקיבה.
 1. נטילת ויטמין A (במידה וקיים צורך) תשפר את ספיגת הברזל ועשויה למנוע את המחסור בספיגתו בשל צריכת קפה ותה.
 1. סידן מפריע לתהליך ספיגת ברזל בגוף, על כן מומלץ שלא ליטול אותו במשך שעתיים (לכל הפחות) לפני ואחרי נטילת ברזל.
 1. עודף אבץ מונע ספיגת ברזל.
 1. עודף שומנים בתזונה עלול לפגוע בספיגת הברזל.
 1. הפחתת צריכת סיבים תזונתיים העלולה להאט ולפגוע בספיגת הברזל.

ברזל במקורות תזונה

ברזל במזון מצוי בכבד, שעועית עדשים גרגירי חומוס בשר עוף ודגים.

נטילת ברזל קריטית כאשר מתגלה מחסור, יחד עם זאת נטילה עודפת עלולה לגרום לנזק חמור לגוף בדמות יצירתם של רדיקלים חופשיים בעלי השפעה רעילה על הרקמות ועל דפנות כלי הדם.

לסיכום:

גם כאשר מתגלה מחסור בברזל אין הדבר מלמד כי הכרח ליטול אותו. ראשית יש להבין את הסיבות שבעטיים נוצר המחסור ולתסף בצורה מושכלת במינון הנכון ולזמן קצוב. נטילת ברזל בעודף גורמות ליצירת רדיקלים חופשיים הגורמים להרס רקמות.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

 

אוטיזם | קשב וריכוז

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם