חלק מילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם סובלים מקשיי למידה, זיכרון, שליפת מילה ומטווחי קשב קצרים.

במקרים רבים המשותף לבעיות אילו הינו מחסור בנוירוטרנסמיטור אצטילכולין המסייע בחידוד תהליכי חשיבה, זיכרון, הנעה, ריכוז ומיומנות שפה. אצטילכולין מורכב ממולקולה המיוצרת מכולין שהינו רכיב תזונתי מקבוצת ויטמיני B ומאצטיל – קואנזים A הנבדל משאר הנוירוטרנסמיטורים בכך שאינו קשור לחומצה אמינית. כולין מגיע לגוף בעיקר באמצעות התזונה ואצטיל קואנזים A מצוי בתאי הגוף כחלק ממעגל ייצור האנרגיה.

כיצד הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין פועל?

אצטילכולין הינו מעין שמן סיכה החיוני לשמירה על לחות המבנים הפנימיים בגוף באופן המאפשר את העברת המידע ביתר קלות. אצטילכולין מאפשר את יצירת המיאלין (חומר בידוד העוטף את העצבים) ואשר שולט במהירות פעילות המוח.

כאשר מאגרי האצטילכולין מדלדלים הרי כי מהירות פעילות המוח יורדת, המוח אינו מספיק לקשר בין כל הגירויים החדשים אותם הוא קולט לבין המידע השמור ובשל כך חלק מהמידע מתפוגג עוד לפני עיבודו והזיכרון הופך למקוטע. איטיות האות החשמלי משפיעה על בעיות בדיבור, על היכולת להתרכז וכפועל מכך נגרמת הבנה ירודה.

חשוב להבדיל בין קשיי ריכוז הנובעים ממחסור בנוירוטרנסמיטור דופמין הגורמים לפיזור המחשבה לבין מחסור בנוירוטרנסמיטור אצטילכולין הגורם לשכחה.

מדוע פעילותו של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין פחותה בקרב ילדים המאובחנים על הרצף?

קיימות מספר סיבות לכך כאשר הבולטות שבהן הינן:

  • צפיפות נמוכה של קולטנים לנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
  • פירוק יתר של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
  • הפרשה פחותה של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין מהתא הפרה סינפטי.

כיצד ניתו להגדיל את צריכת הכולין באמצעות התזונה.

העלאת רמתו של הנוירוטרנסמיטור במוח תעשה באמצעות צריכת כולין ממקורות מהצומח כבוטנים, דלעת, אגוזי ברזיל, כרוב וכרובית ובמקורות מהחי כחלמון ביצה, כבד, דגים, מוצרי חלב, בשר בקר ובשר עוף.

מעת ותזונתם של ילדים על הרצף בררנית ובמרבית המקרים אינה כוללת צריכה של מזונות אלו הרי כי עלול להיווצר מחסור ביצירת אצטילכולין.

סיבה נוספת למחסור בכולין הינה חוסר בחומצה פולית הממלאת תפקיד כתרכובת מוסרת מתיל ונקשרת לכולין בתהליכי מתליציה.

כיצד ניתן להגדיל את צריכת ה כולין שלא באמצעות התזונה.

קיימים תוספי תזונה המכילים כולין וכן תוספי תזונה המכילים פוספטידיל כולין או לציטין. בנוסף שימוש בפוספטידיל סרין עשוי להועיל בטיפול במחסור באצטיל כולין.

ויטמינים המסייעים לשיפור הזיכרון

פירידוקסל-5-פוספאט: צורת הקו-אנזים של ויטמין B6 בעלת זמינות ביולוגית גבוהה. רמות חסר עלולות לגרום לבעיות זיכרון, לדיכאון ולהפרעות שינה.

קובלאמין: חיוני לפעילות תקינה של מערכת העצבים ומסייע בשיפור הזיכרון ובבניית המיאלין.

אומגה 3: חומצות שומן רב בלתי רוויות המסייעות לתאי העצב במוח "לתקשר" בסינפסות באופן המשפר את החדות המנטלית, הזיכרון והיכולת להתרכז למשך זמן ממושך.

אצטיל L קרניטין: נגזרת של חומצת האמינו L קרניטין המסייעת באופן לשיפור ייצור הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.

ויטמין E: נוגד חמצון המסייע לשיפור הפעילות הקוגניטיבית במוח.

מינרלים המסייעים לשיפור הזיכרון

ברזל:  חסר בברזל גורם להפרעה בריכוז ובזיכרון.

צמחי מרפא המסייעים לשיפור הזיכרון:

גינקו בילובה: צמח מרפא המסייע בשיפור זרימת הדם למוח ובשיפור הזיכרון.

רוזמרין: משפר את הזיכרון לטווח הארוך ואת הזיכרון הפוטנציאלי. פעילות הרוזמרין פוטנטית בזכות החומר הפעיל אותו הוא מכיל 1,8-cineole.

צמחי מרפא אדפטוגנים: בקופה, גוטו קולה, (המעורר את הגוף לייצר כולין)  פטריית הריישי, גינסינג סיבירי, גינסינג קוריאני ורודיולה.

לסיכום:

רמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין עלולות להוביל לתסמיני חסר הכוללים בעיה בהבנה, בעיבוד המידע, בטווחי קשב קצרים ובבעיות בדיבור.

ניתן להפחית תסמינים אלו באמצעות העלאת רמות הנוירוטרנסמיטור במוח על ידי העלאת רמת הכולין אולם יש להימנע ממינון גבוה של כולין העלול לגרום לרעילות ולשיבוש תהליכי ההולכה העצבית תוך גרימת תסמינים הכוללים פרנויה ודיכאון.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | קשיי למידה, שליפת משפט וטווחי קשב

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם