בקרב ילדים המאובחנים באוטיזם / על הרצף האוטיסטי מתגלים לעיתים קרובות קשיי תפקוד משמעותיים המתבטאים בקשיי למידה, קשיי זיכרון, קשיים בשליפת מילה או משפט וטווחי קשב קצרים.

במקרים רבים המשותף לקיומן של בעיות אילו הינו מחסור בנוירוטרנסמיטור אצטילכולין האחראי לפעולות אילו.

מהו אצטילכולין?

אצטילכולין הינו נוירוטרנסמיטור (מוליך עצבי, מולקולה העוברת בין תא עצב (נוירון) לתא מטרה כלשהו דרך הסינפסה) המורכב מהרכיבים הבאים:

  • מולקולה המיוצרת מכולין שהינו רכיב תזונתי מקבוצת ויטמיני B.
  • אצטיל – קואנזים A.

אצטילכולין נבדל משאר הנוירוטרנסמיטורים בכך שאינו קשור לחומצה אמינית. כולין מגיע לגוף בעיקר מהתזונה ואצטיל קואנזים A מצוי בתאי הגוף כחלק ממעגל ייצור האנרגיה.

חשיבותו האדירה של הנוירוטרנסמיטור נובעת מתפקידיו כמסייע בחידוד תהליכי חשיבה, זיכרון, הנעה, ריכוז ומיומנות השפה.

כיצד הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין מאפשר פעילויות אילו?

אצטילכולין הינו מעין שמן סיכה החיוני לשמירה על לחות המבנים הפנימיים בגוף באופן המאפשר את העברת המידע ביתר קלות. אצטילכולין מאפשר את יצירת המיאלין (חומר בידוד העוטף את העצבים) ושולט במהירות פעילות המוח.

כאשר מאגרי האצטילכולין מדלדלים הרי כי מהירות פעילות המוח יורדת, המוח אינו מספיק לקשר בין כל הגירויים החדשים אותם הוא קולט לבין המידע השמור. בשל כך נוצר מצב שחלק מהמידע מתפוגג עוד לפני עיבודו, כך שהזיכרון הופך למקוטע.

איטיות האות החשמלי משפיעה גם על בעיות בדיבור, על הקושי להתרכז וכפועל מכך נגרמת הבנה ירודה.

יש להבדיל בין קשיי ריכוז הנובעים ממחסור בנוירוטרנסמיטור דופמין אשר גורמים לפיזור המחשבה לבין מחסור בנוירוטרנסמיטור אצטילכולין הגורם לשכחה.

מדוע פעילותו של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין פחותה בקרב ילדים על הרצף?

בקרב ילדים המאובחנים על הספקטרום קיימת נטייה לפעילות נמוכה של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין הנובעת משלוש סיבות עיקריות:

  • צפיפות נמוכה של קולטנים לנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
  • פירוק יתר של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
  • הפרשה פחותה של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין מהתא הפרה סינפטי.

כיצד ניתן להעלות את רמת הכולין באמצעות התזונה?

בכדי להעלות את רמתו של הנוירוטרנסמיטור במוח יש להעלות את צריכת הכולין באמצעות התזונה וזאת באמצעות צריכת מקורות מהצומח כבוטנים, דלעת, אגוזי ברזיל, כרוב וכרובית ובמקורות מהחי כחלמון ביצה, כבד, דגים, מוצרי חלב, בשר בקר ובשר עוף.

מעת ותזונתם של ילדים על הרצף הינה בררנית ובמרבית המקרים אינה כוללת צריכה של מזונות אלו הרי כי עלול להיווצר מחסור ביצירת אצטילכולין  בקרב ילדים על הרצף.

סיבה נוספת למחסור בכולין הינה חוסר בחומצה פולית הממלאת תפקיד כתרכובת מוסרת מתיל ונקשרת לכולין בתהליכי מתליציה.

כיצד ניתן להעלות את רמת הכולין ושלא באמצעות התזונה?

ניתן להשלים את רמת הכולין בגוף באמצעות תוספי תזונה המכילים כולין. ניתן אף להשלים חוסרים בכולין באמצעות תוספי תזונה המכילים פוספטידיל כולין או לציטין או באמצעות שימוש בפוספטידיל סרין עשוי להועיל בטיפול במחסור באצטיל כולין.

ויטמינים המסייעים לשיפור הזיכרון

פירידוקסל-5-פוספאט: רמות חסר בויטמין זה עלולות לגרום לבעיות זיכרון, לדיכאון ולהפרעות שינה. פירידוקסל-5-פוספאט משמש כקופקטור ביצירה של נוירוטרנסמיטורים נוספים כסרוטונין ואדרנלין.

קובלאמין: חיוני לפעילותה התקינה של מערכת העצבים ובעל תרומה רבה לשיפור הזיכרון ולסיוע בבניית המיאלין.

אומגה 3: חומצות שומן רב בלתי רוויות המסייעות לתאי העצב במוח "לתקשר" האחד עם השני בסינפסות באופן המשפר את החדות המנטלית, את הזיכרון ואת היכולת להתרכז למשך זמן ממושך. יש להקפיד על צריכת חומצות שומן אלו ממקור ימי בלבד וביחס של 2:1 בין DHA ל EPA.
אצטיל l קרניטין: נגזרת של חומצת האמינו l קרניטין המסייעת באופן ניכר לשיפור ייצור הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
ויטמין E: נוגד חמצון המסייע לשיפור הפעילות הקוגניטיבית במוח.

מינרלים המסייעים לשיפור הזיכרון

ברזל: מצבי חסר בברזל יגרמו להפרעה בריכוז ובזיכרון. נטילת ברזל במינון נכון לפרק זמן קצוב עשויה לשפר ובאופן ניכר את הקשב, הריכוז והזיכרון ובמיוחד בקרב ילדים על הספקטרום.

צמחי מרפא המסייעים לשיפור הזיכרון:

גינקו בילובה: צמח בעל סגולות המשפרות את זרימת הדם למוח וכן משפר זיכרון.

רוזמרין: בעל סגולות המשפרות את הזיכרון לטווח הארוך וכן את הזיכרון הפוטנציאלי. פעילות הרוזמרין פוטנטית בזכות החומר הפעיל אותו הוא מכיל 1,8-cineole.

צמחי מרפא אדפטוגנים: בקופה, גוטו קולה, (הצמח מעורר את הגוף לייצר כולין)  פטריית הריישי, גינסינג סיבירי, גינסינג קוריאני ורודיולה.

לסיכום:

רמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין עלולות להוביל לתסמיני חסר הכוללים בעיות בהבנה, בעיות בעיבוד המידע, טווחי קשב קצרים ובעיות בדיבור.

ניתן להפחית תסמינים אלו באמצעות העלאת רמות הנוירוטרנסמיטור במוח באמצעות העלאת רמת הכולין. על אף האמור יש להבהיר כי מינון גבוה מידי של כולין עלול לגרום לרעילות ולהתבטא בשיבוש תהליכי ההולכה העצבית ולעורר תסמינים הכוללים פרנויה ודיכאון.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | קשיי למידה, שליפת משפט וטווחי קשב

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם