מחסור בנוירוטרנסמיטור אצטילכולין משותף במקרים רבים לבעיות כקשיי למידה, זיכרון וטווחי קשב קצרים מהם סובלים חלק מהילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם.

נוירוטרנסמיטור זה מסייע בחידוד תהליכי חשיבה, זיכרון, הנעה, ריכוז ומיומנות שפה. אצטילכולין מורכב ממולקולה המיוצרת מכולין שהינו רכיב תזונתי מקבוצת ויטמיני B ומאצטיל – קואנזים A הנבדל משאר הנוירוטרנסמיטורים בכך שאינו קשור לחומצה אמינית.

כולין מגיע לגוף בעיקר באמצעות התזונה ואצטיל קואנזים A מצוי בתאי הגוף כחלק ממעגל ייצור האנרגיה.

כיצד הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין פועל?

בפעולתו הוא מהווה כהינו מעין שמן סיכה החיוני לשמירה על לחות המבנים הפנימיים בגוף באופן המאפשר את העברת המידע ביתר קלות ומאפשר את יצירת המיאלין (חומר בידוד העוטף את העצבים) השולט במהירות פעילות המוח.

כאשר מאגרי האצטילכולין מדלדלים הרי כי מהירות פעילות המוח יורדת, המוח אינו מספיק לקשר בין כל הגירויים החדשים אותם הוא קולט לבין המידע השמור ובשל כך חלק מהמידע מתפוגג עוד לפני עיבודו והזיכרון הופך למקוטע. איטיות האות החשמלי משפיעה על בעיות בדיבור, על היכולת להתרכז וכפועל מכך נגרמת הבנה ירודה.

חשוב להבדיל בין קשיי ריכוז הנובעים ממחסור בנוירוטרנסמיטור דופמין הגורמים לפיזור המחשבה לבין מחסור בנוירוטרנסמיטור אצטילכולין הגורם לשכחה.

מדוע פעילותו של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין פחותה בקרב ילדים המאובחנים על הרצף?

קיימות מספר סיבות לכך כאשר הבולטות שבהן הינן:

  • צפיפות נמוכה של קולטנים לנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
  • פירוק יתר של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין.
  • הפרשה פחותה של הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין מהתא הפרה סינפטי.

כיצד ניתו להגדיל את צריכת הכולין באמצעות התזונה.

העלאת רמתו של הנוירוטרנסמיטור במוח תעשה באמצעות צריכת כולין ממקורות מהצומח כבוטנים, דלעת, אגוזי ברזיל, כרוב וכרובית ובמקורות מהחי כחלמון ביצה, כבד, דגים, מוצרי חלב, בשר בקר ובשר עוף.

מעת ותזונתם של ילדים על הרצף בררנית ובמרבית המקרים אינה כוללת צריכה של מזונות אלו הרי כי עלול להיווצר מחסור ביצירת אצטילכולין.

סיבה נוספת למחסור בכולין הינה חוסר בחומצה פולית הממלאת תפקיד כתרכובת מוסרת מתיל ונקשרת לכולין בתהליכי מתליציה.

כיצד ניתן להגדיל את צריכת הכולין שלא באמצעות התזונה.

למידע נוסף ומקיף אודות הנוירוטרנסמיטור אצטילכולין לחץ כאן:

האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד.

אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

קשיי למידה – אוטיזם