הכאה עצמית, נשיכות עצמיות עד זוב דם והכאת האחר הינם תסמינים התנהגותיים המאפיינים מצבי התקפי זעם אותם חווים חלק מהילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי.

לתסמינים התנהגותיים קשים אלו קיים הסבר פיזיולוגי אפשרי והוא תפקוד לקוי של החלבון MT (Metallothionein) אשר נגרם כתוצאה מהפרעה במטבוליזם של יסודות הקורט נחושת ואבץ המוביל לחסר ברמות המינרל אבץ בגוף מחד ולעודף ברמות הנחושת מאידך באופן בו היחס בין רמות הנחושת לאבץ גבוה משמעותית מהטווח הנורמלי.

רמות רעילות של נחושת תוביל לתסמינים כדיכאון, עצבנות, בעיות למידה ועוינות.

בטרם נסביר את משמעות האמור יש להבין ראשית כל את חשיבותו של יסוד הקורט אבץ.

אבץ מחזק את המערכת החיסונית באמצעות שפעול תאי דם לבנים ויצירת נוגדנים תוך שיפור חוש הטעם והתיאבון וניטרול רדיקלים חופשיים באופן המפחית את העומס המחמצן בגוף אשר גורם לבעיות במיטוכונדריה (תחנת הכח של התא שמייצרת אנרגיה לכל הגוף).

תסמיני אוטיזם הנגרמים כתוצאה מרמות חסר במינרל אבץ:

 1. פגיעה בחוש הטעם והריח המובילה לאכילה בררנית ולאובדן התיאבון.
 2. פגיעה במערכת החיסון וחשיפה לזיהומים ומחלות חוזרות ונשנות.
 3. תסמיני דיכאון, עצבנות, התקפי זעם ובעיות קשב וריכוז בשל היותו של המינרל אבץ קופקטור בסינתזה של הנוירוטרנסמיטרים דופמין, אדרנלין וסרוטונין.
 4. עומס מחמצן גבוה הגורם לכשל מיטוכונדריאלי.
 5. תפקוד לקוי של האנזים (MT Metallothionein).

סיבות להיווצרות מחסור באבץ בקרב ילדים על הרצף:

 1. תזונה דלה במינרל אבץ (הימנעות ממזונות כבשר בקר, עוף, דגנים מלאים, קטניות) וצריכה מוגברת של מזונות מעובדים ומתועשים.
 2. צריכת מזונות המכילים סיבים תזונתיים או אגוזים המכילים חומצה פיטית phytic acid)) היוצרת תרכובת כימית אשר נקשרת לאבץ ומונעת את ספיגתו במעיים.
 3. בעיות במערכת העיכול כשלשולים ממושכים, מחלות מעיים דלקתיות ושגשוג יתר של פטריית Candida albicans.
 4. מתח נפשי העלול לגרום לשימוש מוגבר של אבץ בתאי הגוף ולחוסר בו.
 5. טיפול מסוג קלציה.
 6. צריכה מוגברת של קפאין (המצוי במשקאות ומזונות שונים כדוגמת קולה).
 7. צריכת מוצרי שוקולד (העשיר בנחושת) בכמות גדולה.
 8. תיסוף ברזל או סידן במקביל לנטילת המינרל אבץ.

דרכים לאיתור מחסור באבץ:

מחסור באבץ לעניינו יש לבדוק באמצעות בדיקת רמתו בתאי דם אדומים או באמצעות בדיקת דגימת שיער לאיתור רעלים וזאת בשל היותו קטיון תוך תאי. יש לשים לב כי בדיקת רמות האבץ במסגרת הבדיקות אותן עורכת קופות החולים מתבצעות בסרום ובשל כך במקרים רבים מתקבלת תוצאה שגויה המעידה על רמת אבץ תקינה.

ככל ואותר חוסר במינרל אבץ ובמקביל אותרה רמה גבוהה של נחושת יש לתסף את המינרל אבץ תוך שמירה על יחס מתאים בין המינרל אבץ נחושת. אבץ יש לתסף בנוכחות חלבונים במטרה לשפר את ספיגתו ובמקביל להימנע מנטילת ברזל וסידן במשך שעתיים בשל תחרות על אתרי קשירה במעיים.

לסיכום, בעיות התנהגותיות כדוגמת התקפי זעם, עצבנות, דיכאון, ובעיות קשב וריכוז דורשות בדיקה של היחס בין רמות המינרל אבץ לנחושת – רמות שאינן תקינות יעידו על תפקוד כושל של MT המוביל לתסמיני התנהגות אלו.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

התקפי זעם בקרב ילדים על הספקטרום

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם