"חוסר השקט והמשחק ללא מטרה של בנך נובע בשל היותו על הרצף האוטיסטי" כך בחר רופא הילדים להסביר להוריו של ילד המטופל על ידי את התנהגותו.

בניגוד לעמדה פשטנית ומקוממת זו, חוסר שקט ומשחק ללא מטרה נובעים במקרים רבים כתוצאה מרמה גבוהה של חומצה אוקסלית הנובעת משגשוג יתר של פטריות מזיקות במערכת העיכול.

מהי חומצה אוקסלית

חומצה אורגנית הנגזרת בעיקר מהמקורות הבאים:

  1. תזונה עשירה באוקסלטים כשוקולד, בוטנים, שקדים, אגוזי פקאן, פירות יער, פטרוזיליה, תרד וכרוב.
  2. שגשוג יתר של פטריות מזיקות (אספרגילוס ופניצילים) כולל קנדידה.
  3. בעיות בעיכול שומנים.
  4. מחסור בפירידוקסל פוספט

על אף האמור, צריכת מזונות עתירי חומצה אוקסלית לא בהכרח תוביל להצטברותה כאשר לא קיימות בעיות במערכת העיכול כשיגשוג יתר של פטריות מזיקות, עיכול שומנים ומחסור בסידן.

לעומת זאת, כאשר קיימות בעיות מסוג זה הרי כי הן עלולות להוביל להצטברות חומצה אוקסלית ברקמות, במפרקים, במערכת העצבים ובמח.

אוקסלטים אף עלולים להפריע למטבוליזם הגלוקוז של מעגל קרבס וכפועל לעכב את ספיגת המינרלים החיוניים לבריאות אופטימלית.

מה הם סימפטומים העלולים להיגרם כתוצאה מהרעלת חומצה אוקסלית?

במקרים בהם החומצה מצטברת במערכת העצבים ניתן לצפות מצבי חוסר שקט ובעיות קשב וריכוז. לעומת זאת במקרים בהם החומצה אוקסלית מצטברת בגפיים ניתן לצפות כאבים בכפות הרגליים, הידיים וקשיים מוטוריים.

כיצד ניתן לאתר רמות מוגברות של חומצה אוקסלית?

בדיקת שתן לאיתור חומצות אורגניות מאפשרת איתור כמותי ואיכותי של רמות מוגברות של חומצה אוקסלית. רמות תקינות של חומצה גליצרית וגליקולית מלמדות כי העליה בחומצה האוקסלית אינה קשורה למחלות גנטיות של מטבוליזם האוקסלט ומצביעות על כך שהאוקסלטים גבוהים כתוצאה ממקורות חיצוניים.

כדי ללמוד באם רמות מוגברות של אוקסלטים נובעות כתוצאה משיגשוג יתר של פטרית שמר ניתן לבחון קורולציה בין רמות מוגברות של המרקר ארבינוז לעליה באוקסלטים.

כיצד ניתן להפחית רמות מוגברות של חומצה אוקסלית?

לקריאת מידע נוסף ומקיף בנושא – לחץ כאן

האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

מידע נוסף בנושא אוטיזם ודרכי טיפול:

מגנזיום והשפעתו על תסמיני אוטיזם

התקפי זעם – סיבות ודרכי טיפול

אוטיזם | חוסר שקט