מהו הקשר בין מחסור בויטמין D ואוטיזם?

שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות מפרסמים מעת לעת המלצות לנטילת ויטמין D לאוכלוסיות מסוימות. במספר מחקרים התגלה לאחרונה הקשר בין ויטמין D ואוטיזם, או באופן מדויק יותר, מחסור ברמות ויטמין D והשפעתו על תסמיני האוטיזם.

ואכן מעבר לחיזוק המערכת החיסונית, נטילת ויטמין D עשויה לסייע בהפחתה של תסמיני אוטיזם בקרב ילדים אשר התגלה כי קיים מחסור בויטמין בגופם בשל מחסור בחשיפה לשמש או בשל הפרעות בספיגת הויטמין כדוגמת מחלות מעי דלקתיות, צליאק ועוד.

ויטמין D אוטיזם. טלי אנגור
בקרב ילדים הלוקים באוטיזם מתגלה במקרים רבים מחסור בויטמין D.

יתרונות נטילת ויטמין D:

  1. שיפור היכולות הקוגניטיביות לרבות שיפור בריכוז, בזיכרון ויכולת הוורבלית הנובעות מהיותו של ויטמין D גורם המשפיע על התפתחות תקינה של נוירונים במוח על ידי האצת גדילתם.
  2. הפחתת נזק חמצוני במוח הגורם להפרעות קשב וריכוז, התקפי זעם והתנהגות עוינת. Calcitriol, הנגזרת הפעילה של ויטמין D מעורב בוויסות משק המינרלים בגוף ומגדיל את רמת הגלוטתיון במוח. תהליך זה גורם לצמצום ניכר ברמת הציטוקינים והפחתת הנזק החיצוני למוח. פועל יוצא מכך הוא הפחתה בהתקפי זעם, עוינות ובעיות קשב וריכוז.
  1. תסמינים כגון התקפי חרדה, דיכאון, אובססיה ובידוד חברתי עלולים להיגרם כתוצאה ממחסור בסרוטונין המאפיין ילדים על הספקטרום. הורמון ויטמין D הוא אשר מפעיל את האנזים ההופך חומצת אמינו טריפטופן לסרוטונין במוח (נוירוטרנסמיטור האחראי לרגיעה, שלווה, העלאת מצב רוח והתנהגות חברתית הולמת).

ויטמין D ואוטיזם -מקורות תזונתיים לויטמין D :

מרביתו של ויטמין D נוצר בגוף בשל חשיפה לשמש. יחד עם זאת, ניתן להגדיל את רמת הויטמין בגוף באמצעות צריכת מזונות המכילים את הויטמין:

מקורות מן החי:

שמן כבד דגים, דגי מים קרים כסלמון, טונה, סרדינים, בחלב, כבד וחלמוני ביצים.

מקורות מן הצומח:

פטריית שיטאקי מיובשת.

ניתן לאתר מחסור בויטמין D בבדיקות דם המראות על רמות חסר של מתחת ל 20 מג/דציליטר.
יחד עם זאת הרמות הרצויות של ויטמיןD  בדם נעות בין 50 ל 80 מג/דציליטר.

אופן נטילה מומלץ :

ויטמין D מומלץ ליטול בבוקר בכדי לסייע בסינכרון עם השעון הביולוגי הטבעי של הגוף ולאחר ארוחה שומנית. היותו של הויטמין מסיס שומן גורמת לו להצטבר בדם ומכאן כי נטילתו חייבת להיות מבוקרת מבחינת מינון ולתקופה קצובה בלבד.

נטילת ויטמין D ללא פיקוח רפואי מתאים עלולה להתבטא בהיפרקלצמיה (עלייה ברמות הסידן בדם) ובתסמינים כגון בחילות, הקאות, אובדן תיאבון, צמא מוגבר, שלשולים, חולשה, בלבול, כאבי ראש, פריחות בעור, טעם מתכתי בפה ונזקים בלתי הפיכים לכליות.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

קראו עוד:

אוטיזם | נטילת ויטמין D בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי