*הבהרה משפטית – אוטיזם אינו מחלה ומשכך מטרת הטיפול אינה לרפא אוטיזם אלא לנסות להפחית את תסמיני האוטיזם.
 אין באמור באתר להוות תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות המלצה לצורך טיפול פרטני. מטרת המידע באתר הינה הרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד.

מהו Customized Autism Treatment?

Customized Autism Treatment) C.A.T) הינה שיטת טיפול מתחום הרפואה המשלימה (Biologically based practices) כמוגדר על ידי המרכז הלאומי לרפואה משלימה של משרד הבריאות האמריקאי (NCCIH), אשר מטרתה לנסות להפחית את תסמיני האוטיזם באמצעות תיקון תהליכים מטבוליים לקויים והשלמת חוסרים תזונתיים באמצעות שימוש במינרלים, ויטמינים וחומצות אמינו.

טיפול C.A.T מתבסס כולו על ניתוח נתוני בדיקות מעבדה והבנת בעיות מטבוליות ומנגנונים כדוגמת מסלול הביו סינטזה והקטבוליזם של נוירוטרנסמיטרים, הבנת הקשר ההדוק בין תהליכים דלקתיים בגוף והשפעתם הישירה על מערכת העצבים, איתור ותיקון תהליכים ביוכימיים פגומים לרבות תהליכי מתילציה לקויים הפוגמים בתפקוד הגלוטתיון, תסמונת פיקה, תהליכי סולפציה לקויים, עקה חימצונית, הבנת המיקרוביום ואיתור חוסרים המהווים קו-פקטורים בסינטזה של נוירוטרנסמיטרים כנוראדרנלין, סרוטונין ודופמין

איתור וטיפול בבעיות המטבוליות, מסייע בקרב מרבית הילדים, להפחתה משמעותית של תסמיני אוטיזם כחרדות, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, בעיות שינה, עיכוב שפתי, התבודדויות, התנהגות חזרתית, קיבעונות, התקפי זעם, בררנות באכילה, אובססיות ועוד.

כך למשל בקרב ילדים המאובחנים על הרצף אשר סובלים מבעיות שינה, מומלץ לבדוק בבדיקת מעבדה את רמות ה methylcobalamin (מתיל קובלמין) ובמקביל את רמות ה methylmalonic acid (חומצה מתיל מלונית) שכן מתיל קובלמין אחראי לשלבים העמוקים של השינה (שלבים 3 ו 4) ואחראי להפרשת מלטונין, הורמון המשפיע על זמן ואיכות השינה.

כך למשל, בקרב ילדים המאובחנים על הרצף אשר מכניסים לפיהם חומרים שאינם אכילים כדוגמת חול, נייר, צבעים ואפילו צואה ובשל כך הוגדרו "בתפקוד נמוך", מומלץ לבדוק את רמות האבץ (בתאי הדם האדומים) ואת רמת הפריטין (בסרום) שכן מחסור באבץ וברזל עלולים לגרום לבעיה המוכרת בספרות המקצועית כ"pica syndrome", הפרעת אכילה הגורמת לאכילה חוזרת ונשנית של חומרים שאינם ראויים למאכל.

כך, בקרב ילדים המאובחנים על הרצף הסובלים מעייפות יתר, עצבנות וקשיי קשב וריכוז מומלץ לבדוק באם קיימת אנמיה מקרוציטית או אנמיה מיקרוציטית או שילוב של שניהם.

האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית העומדת בבסיס שיטת C.A.T מבוססת על ניסיון טיפולי במאות ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי ומהניסיון המצטבר עולה כי אצל מרבית הילדים ניתן להפחית באופן משמעותי את חומרת התסמינים ולשפר את התקשורת החברתית כך שבסופו של התהליך יתקבל שיפור מהותי באיכות חייו של המטופל ופועל מכך שיפור גם באיכות חיי משפחתו.

מהם העקרונות הביוכימיים עליהם מבוסס הטיפול להפחתת תסמיני האוטיזם?

איתור וטיפול בתהליכים מטבוליים לקויים והשלמת חוסרים בחומצות אמינו, בויטמינים ובמינרלים עשוי לסייע בהפחתה משמעותית של תסמיני מחלות או לקויות.

מדוע מחסור בחומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים עלול לגרום לנזקים נוירולוגיים?

המקרה החקוק בתודעה הציבורית הישראלית בו בעיות מטבוליות גרמו לנזקים נוירולוגיים קשים לתינוקות בריאים התרחש במדינת ישראל בשנת 2003 ומוכר עד היום בכינוי "פרשת רמדיה".

תחילתה של הפרשה באשפוז בו זמנית של מספר רב של פעוטות בבתי חולים שונים בשל בעיות נוירולוגיות, מצבם של חלק מהתינוקות החמיר כל כך עד כי נדרש אשפוזם במחלקה לטיפול נמרץ.

בירור העלה כי הפעוטות צרכו מזון תינוקות בשם "רמדיה סופר פורמולה צמחית" וכי לפורמולה זו לא הוסף, בניגוד לנדרש, ויטמין B1 (תיאמין) המשמש כקו-פקטור בייצור של מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים), מסייע בייצור המיאלין (מעטפת תאי העצב) וחיוני לתהליך ייצור המוליך העצבי אצטיל כוֹלין.

במסגרת טיפול באחד מהפעוטות שאושפזו בבית החולים, זיהו הרופאים כי הילד סובל ממחסור חמור בויטמין B1 (תיאמין). באופן מידי הוזרק לגופו של הפעוט הויטמין וכתוצאה מכך חל שיפור משמעותי במצבו וחלה הפחתה דרמטית בתסמינים הנוירולוגיים מהם הוא סבל.

למרבה הצער בשל מהמחסור המתמשך בויטמין B1 נגרמו לחלק אחר מהילדים בעיות נוירולוגיות קשות כפיגור, אפילפסיה ועיכוב התפתחותי ומספר ילדים אף נפטרו כתוצאה מהמחסור התזונתי המתמשך בויטמין B1.

כיצד עקרון ביוכימי זה רלוונטי להפחתת תסמיני אוטיזם?

ילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם, סובלים לא פעם מתהליכים מטבוליים לקויים הניתנים לאבחון באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות כבדיקות לאיתור יסודות קורט, מטבוליטים של נוירוטרנסמיטורים, חומצות אמינו, כשלים מיטוכונדריאליים ועוד.

איתור וטיפול בתהליכים מטבוליים לקויים הוא זה המאפשר את השיפור הדרמטי ביכולת הוורבלית, המנטלית והקוגניטיבית ואת ההפחתה המשמעותית בתסמיני האוטיזם.

תהליכים מטבוליים אלו כוללים:

המשפיעים על ייצור ופירוק נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין, דופמין, נוראדרנלין ואדרנלין.

המשפיעים על יכולת הגוף להפריש רעלים.

העלול לגרום לכשל בתפקוד המיטוכונדריאלי (כשל בתפקוד המבנים בציטופלסמה של כל תא).

תהליכים הנובעים מהפרשות של תוצרים מטבולים של חיידקים מזיקים אשר עלולים לגרום לחוסרים תזונתיים.

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה לנסות לשפר את היכולת הקוגניטיבית, החברתית, הוורבלית והתקשורתית ולהפחית תסמיני אוטיזם התנהגותיים חיצוניים באמצעות הבנת שורש הבעיה הספציפית הרלוונטית לכל מטופל. מכאן כי למרות וכל המאובחנים כלוקים באוטיזם מאוגדים בהגדרת לקות זהה, הרי כי כל מטופל שונה לחלוטין ממשנהו ונדרשת התאמת פרוטוקול אישי וייחודי.

בהתאמה לאמור יורכב פרוטוקול טיפול ייחודי העושה שימוש בחומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים כנגזרת לתהליכים מטבוליים לקויים המאותרים בבדיקות מעבדה מקיפות.

טיפול בשיטת C.A.T נמשך כחמישה חודשים ובמהלך ארבעת החודשים הראשונים לטיפול יתבצע ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים ומתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, בכישורים החברתיים, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, ובהפחתה של תסמיני אוטיזם נוספים כחרדות, בעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות. בנוסף, יתקיימו במהלך הטיפול פגישות פרונטליות כאשר לכל פגישה מטרה ספציפית אשר לשמה היא מתקיימת.

קיום מסגרת הליווי הטלפוני והפגישות הפרונטליות מאפשרים מעקב צמוד ובחינת השגת המטרות שהוצבו לאורך התקדמות הטיפול.

משך הפגישה הראשונה הינו כשעה וקיימת חובת נוכחות של המטופל והוריו. במהלך הפגישה יתקיים תשאול מקיף בנוגע לסיפור המקרה ולהיסטוריה הרפואית. מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים.

בסיום התשאול יימסר שאלון הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, לאורח חייו, להתנהגותו ולהרגליו.

השאלון מורכב משאלות הנוגעות ליחס המטופל לסביבה, לאופן ביטוי רגשותיו, ל"טקסים חזרתיים", לסוגי פעילויות מוטוריות, להתקפי זעם, לקיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, לבעיות קשב וריכוז, לקשר עין, לסוג מגוון המזונות הנצרך, לבעיות במערכת העיכול, רגישויות, אלרגיות, בעיות שינה כקשיי הירדמות ויקיצות מוקדמות, מקרי ניתוק ובהייה, בעיות בעיבוד החושי ועוד.

בהתאמה למידע המתקבל במסגרת הפגישה הראשונה ובמסגרת הפגישה עם פסיכיאטר הילדים יינתנו הפניות לבדיקות מעבדה נרחבות במטרה לבדוק פרמטרים מעבדתיים בדם, בצואה ובשתן אשר אינם נכללים בפאנל הבדיקות הנהוג בקופות החולים כבדיקת סטטוס תזונתי, בדיקת מגנזיום (בתאי דם אדומים ולא בפלסמת הדם כנהוג בקופות החולים), בדיקת צואה מקיפה למערכת העיכול, בדיקה לאיתור קנדידה, בדיקת לאיתור נוגדנים המלמדים על רגישות למזון. (בשונה מבדיקת אלרגיה למזון) ובדיקת מעבדה מקיפה לבחינה וניטור של 75 מטבוליטים שונים.

בדיקות אלו נשלחות (בהתאמה לסוג הבדיקה) לפענוח במעבדות מהמובילות בעולם בתחום כגון "Mayo Clinic" ברוצ'סטר מינסוטה, ארה"ב, "Spectracell Laboratories" בטקסס, Meridian Valley Lab בוושינגטון ארה"ב ועוד.

פגישה זו תערך בסמוך למועד קבלת שאלון המידע ותוצאות בדיקות המעבדה.

במהלך הפגישה יימסר פרוטוקול שמטרתו טיפול בתהליכים מטבולים לקויים ספציפיים, לרבות חוסרים תזונתיים שאותרו בבדיקות המקיפות. בנוסף לפרוטוקול הטיפול, תימסר המלצת המעבדה הנגזרת מתוצאות בדיקת נוגדני IgG.

הפרוטוקול יכלול תיסוף נכון ומפורט לאורך היממה הכולל ויטמינים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה, מינרלים וצמחי מרפא בשילובים סנרגיסטים (המעצימים אחד את פעילותו של האחר) ובהתאמה אישית.

ממועד תחילת התיסוף יתקיים מעגל קשר קבוע עם הורי הילד לבחינת היענות (compliance) ותיעוד תסמיני האוטיזם אשר פחתו.

במסגרת בדיקות המעבדה המקיפות, תישלח בדיקת מעבדה ייחודית לאיתור קיומם של נוגדני IgG בזרם הדם במטרה לבחון באם קיימת רגישות לאחד מ 95 סוגי מזונות נפוצים. (בדיקה השונה מבדיקת האלרגיה הסטנדרטית הבודקת נוגדני IgA ואשר נהוגה בקופת החולים.

ככל ותתגלה רגישות גבוהה (severe) ביחס למזון או מזונות ספציפיים, תתקיים מעבר למסגרת הטיפול הרגילה פגישה חד פעמית עם תזונאית בכירה, דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים, במטרה לתת מענה הולם לנתונים העולים מתוצאות בדיקת המעבדה

ארבעת החודשים הראשונים לטיפול כוללים ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים ומתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, בכישורים החברתיים, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, ובהפחתה של תסמיני אוטיזם נוספים כחרדות, בעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות. מטרת הליווי הינה מתן מענה לשאלות ומתן הנחיות מקצועיות נוספות ככל הנדרש בהתאם להתקדמות בפועל.

תערך כשלושה וחצי חודשים מתחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי ביחס לתוצאות הטיפול המוקדמות, לתסמיני האוטיזם שפחתו ולשינויים שהושגו.

בהתאמה למשוב שיתקבל במהלך הפגישה הטלפונית יינתנו המלצות נוספות (ככל הנדרש) הכוללות עידכון הנחיות פרוטוקול הטיפול לתקופת הטיפול הנותרת.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם