*הבהרה משפטית – אוטיזם אינו מחלה ומשכך מטרת הטיפול אינה לרפא אוטיזם אלא לנסות להפחית את תסמיני האוטיזם.
 אין באמור באתר להוות תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות המלצה לצורך טיפול פרטני. מטרת המידע באתר הינה הרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד.

מהו Customized Autism Treatment?

Customized Autism Treatment) C.A.T) הינה שיטת טיפול פורצת דרך המסייעת באמצעות תיקון תהליכים מטבוליים לקויים בשיפור היכולת התקשורתית, החברתית, הקוגניטיבית והוורבלית.

טיפול C.A.T מתבסס כולו על נתוני בדיקות מעבדה ומנגנונים הידועים בספרות הרפואית כדוגמת מסלול הביו סינטזה והקטבוליזם של נוירוטרנסמיטרים. כשל מיטוכונדריאלי הבא לידי ביטוי בתפקוד לקוי של מעגל קרבס ונובע מעומס מחמצן גבוה, הבנת הקשר ההדוק בין תהליכים דלקתיים בגוף והשפעתם הישירה על מערכת העצבים, איתור ותיקון תהליכים ביוכימיים פגומים לרבות תהליכי מתילציה לקויים הפוגמים בתפקוד הגלוטתיון, תסמונת פיקה, תהליכי סולפציה לקויים, עקה חימצונית, הבנת המיקרוביום ואיתור חוסרים המהווים קו-פקטורים בסינטזה של נוירוטרנסמיטרים כנוראדרנלין, סרוטונין ודופמין.

איתור התהליכים הביו כימיים הלקויים, לרבות בעיות מטבוליות, מסייע בהפחתה משמעותית של תסמיני אוטיזם כחרדות, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, בעיות שינה, עיכוב שפתי, התבודדויות, התנהגות חזרתית, קיבעונות, התקפי זעם, בררנות באכילה, אובססיות ועוד.

האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית העומדת בבסיס שיטת C.A.T מבוססת על ניסיון טיפולי במאות ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי ומהניסיון המצטבר עולה כי אצל מרבית הילדים ניתן להפחית באופן משמעותי את חומרת התסמינים ולשפר את התקשורת החברתית בתוך תקופה בת חמישה חודשים כך שבסופו של התהליך יתקבל שיפור מהותי באיכות חייו של המטופל ופועל מכך שיפור גם באיכות חיי משפחתו.

מהם העקרונות הביוכימיים עליהם מבוסס הטיפול להפחתת תסמיני האוטיזם?

איתור וטיפול בתהליכים מטבוליים לקויים והשלמת חוסרים בחומצות אמינו, בויטמינים ובמינרלים עשוי לסייע בהפחתה משמעותית של תסמיני מחלות או לקויות.

בהתאמה, מחסור בחומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים עלול לגרום לנזקים נוירולוגיים. הכיצד?

המקרה החקוק בתודעה הציבורית הישראלית בו בעיות מטבוליות גרמו לנזקים נוירולוגיים קשים לתינוקות בריאים התרחש במדינת ישראל בשנת 2003 ומוכר עד היום בכינוי "פרשת רמדיה".

תחילתה של הפרשה באשפוז בו זמנית של מספר רב של פעוטות בבתי חולים שונים בשל בעיות נוירולוגיות, מצבם של חלק מהתינוקות החמיר כל כך עד כי נדרש אשפוזם במחלקה לטיפול נמרץ.

בירור העלה כי הפעוטות צרכו מזון תינוקות בשם "רמדיה סופר פורמולה צמחית" וכי לפורמולה זו לא הוסף, בניגוד לנדרש, ויטמין B1 (תיאמין) המשמש כקו-פקטור בייצור של מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים), מסייע בייצור המיאלין (מעטפת תאי העצב) וחיוני לתהליך ייצור המוליך העצבי אצטיל כוֹלין.

במסגרת טיפול באחד מהפעוטות שאושפזו בבית החולים דנה, זיהו הרופאים כי הילד סובל ממחסור חמור בויטמין B1 (תיאמין). באופן מידי הוזרק לגופו של הפעוט הויטמין וכתוצאה מכך חל שיפור משמעותי במצבו וחלה הפחתה דרמטית בתסמינים הנוירולוגיים מהם הוא סבל.

למרבה הצער בשל מהמחסור המתמשך בויטמין B1 נגרמו לחלק אחר מהילדים בעיות נוירולוגיות קשות כפיגור, אפילפסיה ועיכוב התפתחותי ואילו חמישה ילדים אחרים נפטרו כתוצאה מהמחסור התזונתי המתמשך בויטמין B1.

דוגמה נוספת להשפעת הסביבה על תסמיני לקויות או מחלות ניתן למצוא גם כאשר בוחנים את מחלת האסטמה.

מחקרים מלמדים כי באזורים בהם קיים זיהום אוויר גבוה, אחוז הילדים החולים במחלת האסטמה עולה בצורה ניכרת על שיעור אחוז הילדים חולי האסטמה באוכלוסייה הכללית. הכיצד?

זיהום האוויר גורם אצל ילדים בעלי פוטנציאל רגישות, להתפרצות מחלת האסטמה ולאסטמה כרונית.

בחלק מהמקרים, התפרצות מחלת האסטמה נגרמת כתוצאה מגורמים תורשתיים המשולבים עם הגורמים הסביבתיים (זיהום אוויר, אלרגיות למוצרים שונים ועוד).

מעת והתסמינים הספציפיים של כל אדם נובעים מהאינטראקציה בין הגנים (גנוטיפ) לבין הסביבה הרי כי המידע אשר מקודד על גבי החלק המופקד על התנהגות הגנים הוא אשר גורם למסרים הגנטיים לבוא לידי ביטוי בפועל כאשר הם חשופים להשפעות סביבתיות משמעותיות.

משמעות הדבר הינה שגם אם אנו נושאים גנים מעוררי מחלה או לקות מסוימת, אותה מחלה או לקות לא בהכרח תפרוץ אם נשכיל להימנע מאותם גורמים סביבתיים מעודדי התפרצות. לחילופין הימנעות מגורמים שליליים עשויה לסייע בהפחתת תסמיני לקויות או מחלות.

כיצד עקרון ביוכימי זה רלוונטי להפחתת תסמיני אוטיזם?

ילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם, סובלים לא פעם מתהליכים מטבוליים לקויים הניתנים לאבחון באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות כבדיקות לאיתור יסודות קורט, מטבוליטים של נוירוטרנסמיטורים, חומצות אמינו, כשלים מיטוכונדריאליים ועוד.

איתור וטיפול בתהליכים מטבוליים לקויים הוא זה המאפשר את השיפור הדרמטי ביכולת הוורבלית, המנטלית והקוגניטיבית ואת ההפחתה המשמעותית בתסמיני האוטיזם.

תהליכים מטבוליים אלו כוללים:

המשפיעים על ייצור ופירוק נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין, דופמין, נוראדרנלין ואדרנלין.

המשפיעים על יכולת הגוף לנקות רעלים.

העלול לגרום לכשל בתפקוד המיטוכונדריאלי (כשל בתפקוד המבנים בציטופלסמה של כל תא, בהם מיוצרת האנרגיה של התא), הגורם לילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי להיות רגישים יותר לפתוגנים אופורטוניסטיים. פתוגנים אלו עלולים לעכב עיכול תקין ולייצר עקה חמצונית נוספת בגוף.

מעגל שלילי זה ימשיך לעכב מסלולים כימיים שונים ההכרחיים לתפקוד נוירולוגי תקין ולתפקוד תקין של המערכת החיסונית.

תהליכים הנובעים מהפרשות של תוצרים מטבולים של חיידקים מזיקים אשר עלולים לגרום לתסמינים כבעיות התנהגותיות, בעיות קשב וריכוז, עייפות והחלשת מערכת החיסון.

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה  שיפור היכולת הקוגניטיבית, החברתית, הוורבלית והתקשורתית וכן הפחתת תסמיני אוטיזם התנהגותיים חיצוניים באמצעות הבנת שורש הבעיה הספציפית הרלוונטית לכל מטופל. מכאן כי למרות וכל המאובחנים כלוקים באוטיזם מאוגדים בהגדרת לקות זהה, הרי כי כל מטופל שונה לחלוטין ממשנהו ונדרשת התאמת פרוטוקול אישי וייחודי.

בהתאמה לאמור יורכב פרוטוקול טיפול ייחודי העושה שימוש בחומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים כנגזרת לתהליכים מטבוליים לקויים המאותרים בבדיקות מעבדה מקיפות.

טיפול בשיטת C.A.T נמשך כחמישה חודשים ובמהלך ארבעת החודשים הראשונים לטיפול יתבצע ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים ומתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, בכישורים החברתיים, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, ובהפחתה של תסמיני אוטיזם נוספים כחרדות, בעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות. בנוסף, יתקיימו במהלך הטיפול פגישות פרונטליות כאשר לכל פגישה מטרה ספציפית אשר לשמה היא מתקיימת.

קיום מסגרת הליווי הטלפוני והפגישות הפרונטליות מאפשרים מעקב צמוד ובחינת השגת המטרות שהוצבו לאורך התקדמות הטיפול.

משך הפגישה הראשונה הינו כשעה וקיימת חובת נוכחות של המטופל והוריו. במהלך הפגישה יתקיים תשאול מקיף בנוגע לסיפור המקרה ולהיסטוריה הרפואית. מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים.

בסיום התשאול יימסר שאלון הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, לאורח חייו, להתנהגותו ולהרגליו.

השאלון מורכב משאלות הנוגעות ליחס המטופל לסביבה, לאופן ביטוי רגשותיו, ל"טקסים חזרתיים", לסוגי פעילויות מוטוריות, להתקפי זעם, לקיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, לבעיות קשב וריכוז, לקשר עין, לסוג מגוון המזונות הנצרך, לבעיות במערכת העיכול, רגישויות, אלרגיות, בעיות שינה כקשיי הירדמות ויקיצות מוקדמות, מקרי ניתוק ובהייה, בעיות בעיבוד החושי ועוד.

במידת הצורך וכחלק מתהליך איסוף המידע ובמטרה לקבל תמונת מצב מלאה, תתקיים פגישה נפרדת ונוספת עם פסיכיאטר ילדים ונוער. מטרת הפגישה הינה קבלת חוות דעת מקיפה הכוללת הערכה מפורטת אודות המצב הקוגנטיבי של המאובחן והשפעת מצב זה על התנהגותו ותפקודו במצבים שונים.

בהתאמה למידע המתקבל במסגרת הפגישה הראשונה ובמסגרת הפגישה עם פסיכיאטר הילדים יינתנו הפניות לבדיקות מעבדה נרחבות במטרה לבדוק פרמטרים מעבדתיים בדם, בצואה ובשתן אשר אינם נכללים בפאנל הבדיקות הנהוג בקופות החולים כבדיקת סטטוס תזונתי, בדיקת מגנזיום (בתאי דם אדומים ולא בפלסמת הדם כנהוג בקופות החולים), בדיקת צואה מקיפה למערכת העיכול, בדיקה לאיתור קנדידה, בדיקת לאיתור נוגדנים המלמדים על רגישות למזון. (בשונה מבדיקת אלרגיה למזון) ובדיקת מעבדה מקיפה לבחינה וניטור של 75 מטבוליטים שונים.

בדיקות אלו נשלחות (בהתאמה לסוג הבדיקה) לפענוח במעבדות מהמובילות בעולם בתחום כגון "Mayo Clinic" ברוצ'סטר מינסוטה, ארה"ב, "Spectracell Laboratories" בטקסס, Meridian Valley Lab בוושינגטון ארה"ב ועוד.

פגישה זו תערך בסמוך למועד קבלת שאלון המידע ותוצאות בדיקות המעבדה.

במהלך הפגישה יימסר פרוטוקול שמטרתו טיפול בתהליכים מטבולים לקויים ספציפיים, לרבות חוסרים תזונתיים שאותרו בבדיקות המקיפות. בנוסף לפרוטוקול הטיפול, תימסר המלצת המעבדה הנגזרת מתוצאות בדיקת נוגדני IgG.

הפרוטוקול יכלול תיסוף נכון ומפורט לאורך היממה הכולל ויטמינים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה, מינרלים וצמחי מרפא בשילובים סנרגיסטים (המעצימים אחד את פעילותו של האחר) ובהתאמה אישית.

ממועד תחילת התיסוף יתקיים מעגל קשר קבוע עם הורי הילד לבחינת היענות (compliance) ותיעוד תסמיני האוטיזם אשר פחתו.

במסגרת בדיקות המעבדה המקיפות, תישלח בדיקת מעבדה ייחודית לאיתור קיומם של נוגדני IgG בזרם הדם במטרה לבחון באם קיימת רגישות לאחד מ 95 סוגי מזונות נפוצים. (בדיקה השונה מבדיקת האלרגיה הסטנדרטית הבודקת נוגדני IgA ואשר נהוגה בקופת החולים.

ככל ותתגלה רגישות גבוהה (severe) ביחס למזון או מזונות ספציפיים, תתקיים מעבר למסגרת הטיפול הרגילה פגישה חד פעמית עם תזונאית בכירה, דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים, במטרה לתת מענה הולם לנתונים העולים מתוצאות בדיקת המעבדה

תערך כשלושה וחצי חודשים מתחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי ביחס לתוצאות הטיפול המוקדמות, לתסמיני האוטיזם שפחתו ולשינויים שהושגו. 

לאחר סיום הפגישה הטלפונית תתקיים פגישה חוזרת עם פסיכיאטר ילדים ונוער לקבלת הערכת מצב אובייקטיבית ביחס לתסמיני האוטיזם שפחתו.

במידת הצורך תתקיים פגישה עם פסיכיאטר ילדים כשלושה וחצי חודשים לאחר תחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת הערכת מצב רפואית ביחס למצב הנוכחי באופן אשר יאפשר בחינת השינויים שחלו  / תסמיני האוטיזם שפחתו  / שינויים ביכולת הקוגניטיבית, הוורבלית, המוטורית והתקשורתית.

בהתאמה למשוב שיתקבל במהלך הפגישה הטלפונית ומחוות הדעת הפסיכיאטרית יינתנו המלצות נוספות (ככל הנדרש) הכוללות עידכון הנחיות פרוטוקול הטיפול לתקופת הטיפול הנותרת.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם