פחדים לא רציונליים מבעלי חיים, מחושך ומהלא נודע מאפיינים חלק ניכר מהילדים המאובחנים על הספקטרום. התנהגות זו עלולה להיות מלווה בצעקות, בבכי ובניסיון להימנע מקירבה למקור הפחד. 

פחדים וחרדות אלו נובעים, במקרים רבים, מרמות נמוכות של סרוטונין ומכאן עולה השאלה מדוע ילדים המאובחנים על הספקטרום סובלים מרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

סיבות למחסור בסרוטונין:

 1. תזונה דלה בחומצת האמינו טריפטופאן הנובעת מאכילה בררנית הכוללת בעיקר פחמימות פשוטות וסוכרים.
 2. מתח נפשי שהינו אחד מתסמיני הלקות יוצר רמות גבוהות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים אשר מפרקים טריפטופאן, באופן בו לא מיוצר סרוטונין במוח.
 3. גורמי דלקת כאלרגיות למזון, זיהומים, רעלים ותזונה עשירה בסוכר. במצב דלקתי מופרשים ציטוקינים (מולקולות מתווכות דלקת) הממריצות את פעולת האנזימים IDO ו TDO לפרק טריפטופאן.
 4. מחסור ב pyridoxal 5 phosphate המהווה פרקרסור לסרוטונין. המוביל למחסור בייצור סרוטונין.
 5. מחסור במינרל מגנזיום המהווה קופקטור בתהליך ייצור של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין ומסייע בהפעלת האנזימים הנחוצים לייצור סרוטונין ודופמין.

המלצות תזונה להגברת ייצור סרוטונין:

 1. הפחתת רמות הסוכר בתזונה.
 2. הימנעות מקפאין.
 3. אכילת מזונות עשירים בטריפטופאן כעוף, גבינה, טונה, ביצים, אגוזים, חלב וחסה.

תוספי תזונה המפחיתים חרדה:

 1. נטילת pyridoxal 5 phosphate (במידה וקיים חסר) יסייע לפעילות האנזים אשר ממיר את חומצת האמינו טריפטופאן לסרוטונין.
 2. נטילת מגנזיום לפני השינה (כאשר קיים חסר בתאי דם אדומים) יסייע לייצור סרוטונין.
 3. נטילת חומרי גלם לייצור סרוטונין כחומצה פולית, אסקורבית ואבץ במידה וקיים חוסר.

צמחי מרפא להפחתת חרדה:

 1. ולריאן.
 2. מליסה.
 3. פסיפלורה.
 4. כשות.
 5. צמחי מרפא אדפטוגניים לטיפול במצבי לחץ כרוני וחרדות בקרב אוטיזם.

צמחי מרפא מסייעים בהפחתת חרדות בקרב אוטיזם בשל הדמיון המבני של חומרים פעילים בצמחים כספונינים סטרואידלים וטריטרפנואידים להורמוני בלוטת האדרנל באופן התומך בבלוטה ומאזן אותה.

רכיבים אלו משמשים כמשוב שלילי לבלוטה וגורמים להפחתת יצירת הורמוני לחץ כקורטיזול.

מומלץ לבדוק באם קיים חסר ברמות סרוטונין באמצעות בדיקת חומצות אורגניות בשתן כחלק מהבדיקות מקיפות מומלצות.

מדדי חוסר בסרוטונין:

 • חומצה קינולינית הינה סמן לדלקת ונוירוטוקסיות – חומצה אורגנית הינה נגזרת של חומצה אמינית טריפטופן העלולה להיות רעילה עצבית ברמות גבוהות ולעורר את תאי העצב באופן בו התאים ימותו.
 • היחס בין חומצה קינולינית ו- 5 HIAA הינו סמן לדלקתיות נוירוטוקסית – יחס גבוה בין חומצה קינולינית למטבוליט של טריפטופן, חומצה 5- הידרוקסיאינדולאצטיק, מציין דלקתיות בשל דלקות חוזרות ונשנות, צריכת יתר של טריפטופן, גירוי יתר של המערכת החיסונית, ייצור עודף של קורטיזול או חשיפה מוגזמת לפתלטים.

לסיכום: חשוב להבין ללבם של הילדים ובמיוחד כאשר חרדות בקרב אוטיזם אינן יכולות להתבטא באופן וורבלי וניכרות על פניהם. בדיקת חומצות אורגניות בשתן תאפשר לאתר מחסור בסרוטונין אשר ניתן לטיפול באמצעות תזונה, תוספי תזונה וצמחי מרפא.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

יש לכם שאלות נוספות לטלי אנגור? השאירו פרטים בצור קשר ונחזור אליכם בהקדם!

אוטיזם | חרדות

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם