פחדים לא רציונליים מבעלי חיים, חושך, פחד מהלא נודע ועוד מאפיינים חלק ניכר מהילדים על הספקטרום. פחד זה עלול להיות מלווה בצעקות, בבכי ובמקביל בניסיון להימנע מכל קירבה למקור הפחד.

פחדים וחרדות אלו נובעים במקרים רבים מרמות נמוכות של סרוטונין ומכאן נשאלת השאלה, מדוע שילדים על הספקטרום יסבלו מחסר ברמות הסרוטונין?

קיימות מספר סיבות למחסור בסרוטונין בקרב ילדים על הספקטרום וביניהם:

 1. תזונה דלה בחומצת האמינו טריפטופאן. ילדים על הספקטרום נוטים לאכילה סלקטיבית בעיקר של פחמימות פשוטות וסוכרים. תזונה זו לא רק שאינה מכילה את חומצת האמינו טריפטופאן אלא אף גורמת לדלקת בגוף.
 2. מתח נפשי הקיים בשכיחות גבוהה בקרב ילדים על הספקטרום יוצר רמות קורטיזול גבוהות המגבירות את פעילות האנזימים שמפרקים טריפטופאן, ובאופן זה לא מיוצר סרוטונין במוח.
 3. גורמי דלקת כגון אלרגיות למזון, זיהומים, רעלים ותזונה עשירה בסוכר. כאשר קיימת דלקת מופרשים ציטוקינים (מולקולות מתווכי דלקת) אשר ממריצות את פעולתם של האנזימים IDO  ו TDO לפרק טריפטופאן.
 4. מחסור בפירידוקסל-5-פוספאט אשר הינו פרקרסור לסרוטונין. מחסור בויטמין זה יגרום למחסור בייצור סרוטונין.
 5. מחסור במגנזיום: מגנזיום הינו קופקטור בתהליך ייצור סרוטונין, המגנזיום מסייע בהפעלת האנזימים הנחוצים לייצור סרוטונין ודופמין.

המלצות בתזונה להגברת ייצור סרוטונין:

 1. הפחתת רמות הסוכר בתזונה.
 2. הימנעות מקפאין.
 3. אכילת מזונות עשירים בטריפטופאן כעוף, גבינה, טונה, ביצים, אגוזים, חלב וחסה.

המלצות לתוספי תזונה להפחתת חרדה:

 1. נטילת פירידוקסל-5-פוספאט (במידה וקיים חסר) יסייע לפעילות האנזים אשר ממיר חומצת אמינו טריפטופאן לסרוטונין.
 2. נטילת מגנזיום (במידה וקיים חסר בתאי דם אדומים) לפני השינה יסייע לייצור סרוטונין.
 3. נטילת חומרי גלם לייצור סרוטונין כחומצה פולית, פירידוקסל-5-פוספאט, חומצה אסקורבית ואבץ במידה וקיים חוסר.

צמחי מרפא להפחתת חרדה:

 1. ולריאן
 2. מליסה
 3. פסיפלורה
 4. כשות.

כמו כן נטילת צמחי מרפא אדפטוגניים לטיפול במצבי לחץ כרוני וחרדות.

כיצד צמחי מרפא מסייעים להפחתת לחץ כרוני וחרדות?

בזכות הדמיון המבני של חומרים פעילים בצמחים כספונינים סטרואידלים וטריטרפנואידים להורמוני בלוטת האדרנל הם תומכים בבלוטה ומאזנים אותה.

בנוסף רכיבים אלו משמשים כמשוב שלילי לבלוטה וגורמים להפחתת יצירת הורמוני לחץ כקורטיזול.

כדי לבחון את האפשרות להקטין את החרדות מומלץ לבדוק באם קיים חסר ברמות סרוטונין באמצעות בדיקת חומצות אורגניות בשתן כחלק מהבדיקות מקיפות מומלצות.

המדדים אשר באמצעותם ניתן לבחון באם קיים מחסור בסרוטונין במסגרת בדיקת חומצות אורגניות בשתן הינם:

 • חומצה קינולינית סמן לדלקת ונוירוטוקסיות – חומצה אורגנית נגזרת של חומצה אמינית טריפטופן עלולה להיות רעילה עצבית ברמות גבוהות. חומרים רעילים עצבית כמו חומצה קינולינית עלולים לעורר את תאי העצב במידה כזאת שהתאים ימותו בסופו של דבר. רעילות במוח עקב חומצה קינולינית מעורב במחלת אלצהיימר, אוטיזם, מחלת הנטינגטון, שבץ מוחי, דמנציה, דיכאון, שיטיון הקשור ל-HIV וסכיזופרניה.
 • היחס בין חומצה קינולינית ו- 5 HIAA הינו סמן לדלקתיות נוירוטוקסית – יחס גבוה בין חומצה קינולינית למטבוליט של טריפטופן, חומצה 5- הידרוקסיאינדולאצטיק, מציין דלקתיות מוגזמת עקב דלקות חוזרות ונשנות, צריכת יתר של טריפטופן, גירוי יתר של המערכת החיסונית, ייצור עודף של קורטיזול על ידי בלוטת יותרת הכליה או חשיפה מוגזמת לפתלטים

לסיכום: חשוב להבין ללבם של ילדים על הספקטרום ככל האפשר, במיוחד כאשר החרדות אינן יכולות להתבטא באופן ורבלי וניכרת על פניהם. ביצוע בדיקת חומצות אורגניות בשתן תאפשר לאתר מחסור בסרוטונין אשר ניתן לטיפול באמצעות תזונה, תוספי תזונה וצמחי מרפא.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

חרדות בקרב ילדים על הספקטרום

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם