​

ילדים על הרצף נוטים לסבול מבעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, תיאבון ירוד, כאבים כרונים והתכווצויות שרירים – סימפטומים אילו נובעים במקרים רבים כתוצאה ממחסור בקובלאמין.

השפעת קובלאמין על בעיות שינה.

קובלאמין בצורתו הפעילה methylcobalamin מעודד הפרשה מהירה של הורמון השינה מלטונין ובכך מקל על תהליך ההירדמות. קובלאמין אף משפר את השלבים העמוקים של השינה. שלבים 3 ו 4.

השפעת קובלאמין על בעיית קשב וריכוז

ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז מתאפיינים בקולטני דופמין חלשים. נטילת קובלאמין בצורת הפעילה methylcobalamin עשויה לשפר את תפקוד הקולטנים.

השפעת מחסור קובלאמין על כאבים ונימול?

methylcobalamin הינו קופקטור בהמרה של methylmalonic acid הקשור ליחידה coenzyme A ל succinyl coenzyme A המשתלב במעגל קרבס.

כאשר קיים מחסור בקובלאמין, מצטברת רמה מוגברת של methylmalonic acid ההורסת את המיאלין (ציפוי דק העוטף את סיבי העצב ומגן עליהם) וגורמת לכאבים כרוניים, ירידה בתחושה, עקצוץ והתכווצויות שרירים.

מחסור בקובלאמין עייפות וחוסר תיאבון

וקובלאמין מסייע בייצור תאי דם אדומים החשובים לייצור אנרגיה. בחסרונו מתפתחת אנמיה מקרוציטית (תאי דם גדולים) המתאפיינת בעייפות וחוסר תיאבון.

מה הן הסיבות שבעטיין מתפתח מחסור בקובלאמין בקרב ילדים על הרצף?

  1. תזונה סלקטיבית אשר אינה כוללת מאכלים כבשר בקר, כבד, דג סלומון וביצים.
  2. תהליכי מתילציה לקויים הגורמים לכך שקובלאמין בצורתו הפעילה methylcobalamin אינו מיוצר ומשכך אינו יכול מגיע למח ולמערכת העצבים.
  3. דיסביוזיס. חוסר בחיידקי מעיים ידידותיים המייצרים קובלאמין מחד וצמיחת יתר של חיידקי מעיים מזיקים מאידך העושים שימוש וצורכים את הויטמין לשם גדילתם.
  4. מחלות דלקתיות במערכת העיכול כצליאק.
  5. ספיגה לקויה בשל מוקוזת מעי פגומה.

כיצד ניתן לדעת כי קיים מחסור בקובלאמין?

  1. בדיקת קובלאמין בסרום הדם. על פי הערכים הסטנדרטיים של קופת חולים רמות קובלאמין בטווח נעות בין 200 ל 900 מג' לדציליטר, בפועל תסמיני החסר מתפתחים מתחת ל 500 מג' לדציליטר.
  2. בדיקת MMA מתיל מלוניק אסיד בבדיקת שתן לחומצות אורגניות (OAT) מאפשרת לגלות רמות מוגברות של MMA המלמדות על מחסור בויטמין בקובלאמין פונקציונלי.

מדוע בדיקת דם לבדה אינה מספיקה לאיתור חוסר בקובלאמין?

קובלאמין נקשר לשלושה חלבונים בדם:

  1. לטרנסקובלאמין 1 הנושא 85% מכלל הויטמין בדם.
  2. holotranscobalamin-2 הנושא 12% מכלל הויטמין הפונקציונלי, כלומר הגורם המוביל את הויטמין למח העצם ולמערכת העצבים ואחראי ליצירת מיאלין.
  3. transcobalamin-3 אליו נקשרים 3% מכלל רמות הוויטמין.

לעיתים עלול להיווצר מצב בו מדידת סך הקובלאמין בנסיוב תעיד לכאורה על תוצאה תקינה אולם מבחינה קלינית יופיעו תסמיני חסר של קובלאמין כגלוסיטיס (לשון חלקה וחיוורת) ואנמיה מאקרוציטית (תאי דם גדולים). הדבר נובע מעת ולא נמדדת רמת קובלאמין פונקציונלי הנקשרת ל holotranscobalamin-2.

לסיכום: ילדים על הרצף עלולים לסבול מתהליכי מתילציה פגומים, נטילת קובלאמין בצורתו הפעילה מתילקובלאמין תשפר את ספיגתו ותאפשר את השארותו ברקמות לאורך הזמן וכפועל מכך תוביל לשיפור השינה, מצב הרוח, התיאבון הקשב והריכוז בקרב ילדים על הרצף.

על אף האמור אין לתסף קובלאמין אלא אם התגלה מחסור בבדיקות דם או בבדיקות שתן לחומצות אורגניות כאשר מינון התיסוף יקבע על ידי בעל השכלה מתאימה.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

בעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, תיאבון ירוד
Vitamin B12 Cyanocobalamin Vector. Vitamin Gold Oil Pill Icon. Organic Vitamin Gold Pill Icon. For Beauty, Cosmetic, Heath Promo Ads Design. Vitamin Complex With Chemical Formula. Illustration

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם