​

בעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, תיאבון ירוד, כאבים כרונים והתכווצויות שרירים הינם תסמינים המאפיינים חלק מהילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי  – תסמינים אילו נובעים במקרים רבים כתוצאה ממחסור בקובלאמין.

כיצד קובלאמין משפיע על השינה?

קובלאמין בצורתו הפעילה methylcobalamin מעודד הפרשה מהירה של הורמון השינה מלטונין ובכך מקל על תהליך ההירדמות. קובלאמין אף משפר את השלבים העמוקים של השינה, שלבים 3 ו 4.

כיצד קובלאמין משפיע על בעיית קשב וריכוז?

ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז מתאפיינים בקולטני דופמין חלשים. נטילת קובלאמין בצורת הפעילה methylcobalamin עשויה לשפר את תפקוד הקולטנים.

כיצד קובלאמין משפיע על כאבים ונימול?

מחסור בקובלאמין מוביל לרמה מוגברת של Methylmalonic acid ההורסת את המיאלין (ציפוי העוטף את סיבי העצב ומגן עליהם) וגורם לכאבים כרוניים, ירידה בתחושה, עקצוץ והתכווצויות שרירים.

כיצד קובלאמין משפיע על תסמיני עייפות וחוסר תיאבון?

קובלאמין מסייע בייצור תאי דם אדומים החשובים לייצור אנרגיה. בחסרונו מתפתחת אנמיה מקרוציטית (תאי דם גדולים) המתאפיינת בעייפות וחוסר תיאבון.

הסיבות שבעטיין מתפתח מחסור בקובלאמין

  1. תזונה סלקטיבית אשר אינה כוללת מאכלים כבשר בקר, כבד, דג סלמון וביצים.
  2. תהליכי מתילציה לקויים הגורמים לכך שקובלאמין בצורתו הפעילה methylcobalamin אינו מיוצר ומשכך אינו מגיע למח ולמערכת העצבים.
  3. דיסביוזיס. חוסר בחיידקי מעיים ידידותיים המייצרים קובלאמין מחד וצמיחת יתר של חיידקי מעיים מזיקים מאידך הצורכים קובלאמין לשם גדילתם.
  4. מחלות דלקתיות במערכת העיכול כצליאק.
  5. ספיגה לקויה בשל מוקוזת מעי פגומה.

כיצד ניתן לדעת האם קיים מחסור בקובלאמין?

  1. בדיקת קובלאמין בסרום הדם. על פי הערכים הסטנדרטיים של קופת חולים רמות קובלאמין בטווח נעות בין 200 ל 900 מג' לדציליטר, בפועל תסמיני החסר מתפתחים מתחת ל 500 מג' לדציליטר.
  2. בדיקת הפרמטר מתיל מלוניק אסיד בבדיקת שתן לחומצות אורגניות מאפשרת לגלות רמות מוגברות של MMA המלמדות על מחסור בקובלאמין פונקציונלי.

מדוע בדיקת דם לבדה אינה מספיקה לאיתור חוסר בקובלאמין?

קובלאמין נקשר לשלושה חלבונים בדם:

  1. לטרנסקובלאמין 1 הנושא 85% מכלל הויטמין בדם.
  2. holotranscobalamin-2 הנושא 12% מכלל הויטמין הפונקציונלי, כלומר הגורם המוביל את הויטמין למח העצם ולמערכת העצבים ואחראי ליצירת מיאלין.
  3. transcobalamin-3 אליו נקשרים 3% מכלל רמות הוויטמין.

לסיכום: ילדים המאובחנים על הרצף עלולים לסבול מתהליכי מתילציה לקויים, קובלאמין בצורתו הפעילה מתילקובלאמין עשוי לשפר את ספיגתו והישארותו ברקמות לאורך הזמן וכפועל מכך תשתפר איכותה של השינה, מצב הרוח, התיאבון והקשב והריכוז. תיסוף קובלאמין יעשה רק במקרה בו מתגלה מחסור בבדיקות דם או בבדיקות שתן לחומצות אורגניות.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | בעיות שינה, קשב וריכוז ותיאבון ירוד
Vitamin B12 Cyanocobalamin Vector. Vitamin Gold Oil Pill Icon. Organic Vitamin Gold Pill Icon. For Beauty, Cosmetic, Heath Promo Ads Design. Vitamin Complex With Chemical Formula. Illustration

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם