מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | פורסם 05/07/18


ילדים רבים סובלים מבעיות עיכול הכוללות שלשולים, עצירויות וגרד בפי הטבעת. אחד הפרמטרים אותם מומלץ לבדוק במקרה מסוג זה הינו methyltetrahydrofolate.

חומצה פולית מהווה חלק מקבוצת ויטמיני B וידועה גם בשם ויטמין B9. חומצה זו חיונית לחילוף החומרים ולבניית תאי הגוף. בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי קיימת חשיבות מיוחדת לרמות תקינות של החומר הפעיל methyltetrahydrofolate בכדי לאפשר תהליכי מתילציה תקינים – תהליך החיוני לסינטזה ופירוק של נוירוטרנסמיטורים כדופמין, נוראדרנלין וסרוטונין.

איתור מחסור בחומצה פולית בבדיקות דם ושתן

חשיבותה של חומצה פולית בקרב ילדים:

 • מסייעת לפעילות תקינה של מערכת העיכול ולמניעת שלשולים ועצירויות (בשל חלקה בחלוקת תאי אפיטל).
 • משפיעה על מחזורי השינה במח ומאפשרת שינה עמוקה ורציפה.
 • בעלת חשיבות מכרעת בתהליכי מתילציה. רמות נמוכות של חומצה פולית גורמות לעלייה ברמות הרעלים בגוף.
 • חיונית למניעת זיהומים מעת וחומצה פולית מהווה רכיב בבנייה ויצור של תאי דם לבנים.

חומצה פולית נמצאת בנגזרת סינתטית וטבעית. הראשונה הינה FOLACIN המהווה את הצורה הסינתטית בתוספי תזונה ואילו והשנייה הינה פולאט המהווה את הצורה היונית הטבעית המצויה במזון ובתוספי תזונה מסוימים.

הנגזרת הטבעית פולאט אינה פעילה ביולוגית ובכדי שתופעל עליה לעבור פירוק עד להפיכתה לצורה הפעילה Tetrahydrofolate.

מטבוליזם של חומצה פולית בגוף האדם דורש את פעילותו של האנזים Dihydrofolate reductase בכבד.

מדוע ילדים המאובחנים על הרצף נוטים לסבול ממחסור בחומצה פולית?

 • ​במקרה של ביוכימיה פגומה יגרמו תהליכי מתילציה לקויים המונעים מהחומצה הפולית לעבור המרה לצורתה הפעילה Tetrahydrofolate.
 • אכילה סלקטיבית, הימנעות ממאכלים עשירי חומצה פולית כגון שעועית, כבד בקר, תרד, ברוקולי, חסה, סלק, כרובית, אפונה ירוקה, אבוקדו, אורז מלא, עדשים, חלמון ביצה ופטרוזיליה.
 • מחלות מעיים דלקתיות ומחלת צליאק הפוגעות בתפקוד התקין של דפנות המעיים ומפחיתות את יעילות ספיגתה של החומצה הפולית.
 • ספיגה לקויה של הויטמינים תיאמין, ריבופלאבין וניאצין, עלולה לגרום למחסור בפולאט.
 • מחסור בקובלאמין הפוגע בתפקוד החומצה הפולית.
 • בעיית תקינות בפעילות הגלוטתיון. (נוגד-חמצון בעל יכולת מניעת נזק למרכיבי תא חיוניים).
 • שלשולים תכופים הגורמים להפרשת ויטמינים וביניהם חומצה פולית.
 • מתחים ולחצים נפשיים המכלים את מאגרי ויטמיני B בגוף.

כיצד ניתן לאתר מחסור בחומצה פולית?

מחסור בחומצה פולית יתבטא בבדיקת דם כאנמיה מגלובלסטית המתאפיינת בתאי דם אדומים גדולים ובלתי בשלים.

בבדיקות שתן לחומצות אורגניות ניתן לאתר מחסור במטבוליזם של חומצה פולית במקרה של רמות גבוהות של URACIL המהוות מרקר למחסור באנזים Dihydropyrimidine dehydrogenase

טיפול במחסור בחומצה פולית?

מתן חומצה פולית חייב להעשות בהתאמה לתוצאות בדיקת מעבדה, במינון מבוקר ובהמלצת גורם מוסמך. מינון יתר של חומצה פולית עלול לגרום לבחילות, גזים, נפיחות בטנית, לנוירופתיה ולאבנים בכליות.

לסיכום:  תיסוף מושכל של חומצה פולית, כאשר מתגלה מחסור יסייע לתפקוד תקין של מערכת העצבים, יסייע להסדרת פעילות מערכת העיכול, יחזק את המערכת החיסונית וישפר את תבנית השינה.

קראו עוד:

כיצד ניתן לטפל ב'קשר עין לא רציף?

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או לטיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.


Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשית החל משנת 2007 (מ.ר 3-80685) בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

 

אוטיזם | מה בין חומצה פולית לשלשולים ועצירויות?