חומצה פולית מהווה חלק מקבוצת ויטמיני B וידועה גם בשם ויטמין B9. חומצה זו חיונית קיום הליך חילוף החומרים ולבניית תאי הגוף. בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי קיימת חשיבות מיוחדת לרמות תקינות של החומר הפעיל methyltetrahydrofolate בכדי לאפשר תהליכי מתילציה תקינים. תהליכים אילו חיוניים לשם ניקוי רעלים וסינטזה ופירוק של נוירוטרנסמיטורים כדופמין, נוראדרנלין וסרוטונין.

חומצה פולית

חשיבותה של חומצה פולית בקרב ילדים מתבטאת באופנים הבאים:

​- פעילות תקינה של מערכת העיכול ומניעת שלשולים ועצירויות (בשל חשיבותה בחלוקת תאי אפיטל).

חומצה פולית משפיעה על מחזורי השינה במח ומאפשרת שינה עמוקה ורציפה.

חומצה פולית הינה בעלת חשיבות מכרעת בתהליכי מתילציה הנחוצים לניקוי רעלים. רמות נמוכות של חומצה פולית גורמות לעלייה ברמות הרעלים בגוף.

שיבוש במנגנון ההפעלה והניצול של חומצה פולית גורם לעלייה ברמת ההומוציסטאין. רמות גבוהות של חומר פעיל זה מהוות גורם סיכון לדלקות, לכאבים ועוד.

חומצה פולית חיונית למניעת זיהומים שכן היא מהווה מרכיב בבנייה ויצור של תאי דם לבנים.

חומצה פולית קיימת בשני אופנים (נגזרות) – סינטטי וטבעי. הנגזרת הראשונה הינה FOLACIN המהווה את הצורה הסינתטית בתוספי תזונה ואילו והשנייה הינה פולאט המהווה את הצורה היונית הטבעית של חומצה פולית המצויה במזון ובתוספי תזונה מסויימים. הנגזרת הטבעית פולאט אינה פעילה ביולוגית ובכדי שתופעל עליה לעבור פירוק עד להפיכתה לצורתה הפעילה Tetrahydrofolate.

​בכדי שיתרחש מטבוליזם של חומצה פולית בגוף האדם הכרחית פעילותו של האנזים Dihydrofolate reductase בכבד. בקרב חלק מהילדים על הספקטרום פעילותו של אנזים זה איטית במיוחד ולכן עלולות להצטבר רמות טוקסיות של חומצה פולית מבלי שעברו פירוק בגוף וכתוצאה מכך לגרום לבעיות במערכת העיכול, בעיות שינה, זיהומים, דכדוך ורגזנות יתר.

מה הן הסיבות אשר בגינן ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי נוטים לסבול ממחסור בחומצה פולית?

​ביוכימיה פגומה האופיינית לילדים המאובחנים על הספקטרום גורמת לתהליכי מתילציה לקויים המונעים מהחומצה הפולית לעבור המרה לצורתה הפעילה Tetrahydrofolate.

בקרב חלק גדול מהאוכלוסייה וביניהם ילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם קיים פגם תורשתי הגורם למחסור בקיומו של האנזים MTHFR הנחוץ לפירוק וחילוף חומרים של החומצה הפולית.

אכילה סלקטיבית, הימנעות ממאכלים עשירי חומצה פולית כגון שעועית, כבד בקר, תרד, ברוקולי, חסה, סלק, כרובית, אפונה ירוקה, אבוקדו, אורז מלא, עדשים, חלמון ביצה ופטרוזיליה.

מחלות מעיים דלקתיות ומחלת צליאק פוגעות בתפקוד התקין של דפנות המעיים ומפחיתות את יעילות ספיגתה של החומצה הפולית. ספיגה לקויה של הויטמינים תיאמין, ריבופלאבין, ניאצין, עלולה לגרום למחסור בפולאט כתוצאה מהיות ויטמינים אלו קשורים לתהליך מחזור של פולאט.

מחסור בקובלאמין פוגע בתפקוד חומצה פולית.

בעיית תקינות בפעילותו של הגלוטתיון המובילות למחסור בחומצה פולית.

שלשולים תכופים הגורמים להפרשת ויטמינים וביניהם חומצה פולית.

קיומם של מתחים ולחצים נפשיים המכלים את מאגרי ויטמיני B בגוף.

כיצד ניתן לאתר מחסור בחומצה פולית בבדיקות שתן ודם?

בבדיקות הדם מחסור בחומצה פולית יתבטא כאנמיה מגלובלסטית המתאפיינת בתאי דם אדומים גדולים ובלתי בשלים.

בבדיקות שתן לחומצות אורגניות (OAT) ניתן לאתר מחסור במטבוליזם של חומצה פולית באמצעות רמות גבוהות של URACIL המהוות מרקר למחסור באנזים dihydropyrimidine dehydrogenase

איתור מחסור בחומצה פולית בבדיקות דם ושתן

מה ניתן לעשות כאשר מתגלה מחסור בחומצה פולית?

חומצה פולית נספגת באופן יעיל בגוף בצורת תוסף תזונה (בצורה פעילה בלבד). מומלץ ליטול חומצה פולית על קיבה ריקה ובשילוב סנרגיסטי עם חומצה אסקורבית וניאצין אולם תיסוף חומצה פולית חייב להעשות בהתאמה לתוצאות בדיקת מעבדה ובמינון מבוקר ובהמלצת גורם מוסמך. מינון יתר של חומצה פולית עלול לגרום לבחילות, גזים, נפיחות בטנית, לנוירופתיה ולאבנים בכליות.

לסיכום: תיסוף מושכל של חומצה פולית בצורתה הפעילה, כאשר מתגלה מחסור תסייע לתפקוד תקין של מערכת העצבים, תסדיר את פעילות מערכת העיכול, תחזק את המערכת החיסונית ותשפר את תבנית השינה.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

קראו עוד:

אוטיזם | שלשולים ועצירויות בקרב ילדים על הספקטרום
Hand with pen drawing the chemical formula of folic acid

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם