אחת התלונות היותר נפוצות בקרב הורים לילדים על הספקטרום היא אודות אכילה סלקטיבית של ילדיהם המתמקדת בעיקר בפחמימות פשוטות והרבה סוכרים.

אכילה סלקטיבית

אכילה סלקטיבית היא הפרעת האכילה הנפוצה ביותר מכלל הפרעות האכילה הקיימות בקרב ילדים על הספקטרום ומתאפיינת במגוון מצומצם של מזונות הנבחרים ע"י הילד לפי סוג, צבע, טקסטורה ומרקם ספציפי ובהימנעות או סירוב כמעט מוחלט לאכול מאכלים חדשים.

קיימים מס' גורמים אפשריים לבעיות אכילה סלקטיבית בקרב ילדים על הספקטרום:

 1. קשיים חושיים: רגישות יתר למגע המכונה גם דפנסיביות אורלית. המרקם ומידת הסמיכות של מזון כגון דייסה, אורז או עוף עלולים להיות בלתי נסבלים בפה רגיש לעומת זאת תת תחושתיות לטעם עלולה לגרום לילד להשתוקק למזונות חמוצים ומלוחים.

 2. קשיים מוטורים הנובעים מעיבוד לקוי של השרירים (המערכת הפרופרציוטיבית) או כישורים מוטוריים אורליים לקויים ישפיעו לרעה על לעיסה ואכילת מזון מוצק, טעימת מזון חדש, עיכול המזון ועוד.

 3. קשיים במערכת הוסטיבולרית יקשו על הילד לעבד נכון את תחושת המרחב שלו וישפיעו על היכולת שלו לשבת בכיסא מול שולחן.

 4. בעיות פיזיולוגיות במעיים: ריפלוקס עלול לגרום לחוסר תיאבון.

 5. אי סבילות למזונות כדוגמת גלוטן, קזאין, ביצים ,סויה או כל חלבון אחר שאינו מתעכל בשלמותו עלול לגרום לנפיחות, כאבי בטן, שלשולים או עצירויות. חוסר הנוחות הנוצרת במעיים יוצרת תגובה דלקתית העלולה לגרום לחוסר תיאבון וסלקטיביות בתזונה.

 6. מחסור באבץ וברזל עלול  לגרום להפרעת אכילה בשם פיקה (PICA) המאופיינת באכילת חומרים בלתי אכילים  שאינם מזון כגון:

 • גאופגיה-אכילת חול ולכלוך.
 • פרופגיה-אכילת ברזל.
 • ליטופגיה-אכילת אבנים.
 • קופגיה-אכילת צואה.
 • טריכופגיה-אכילת שיער.
 • אכילת חומרים אחרים כגון נייר, חרקים וגפרורים אף היא משתייכת לאבחנה זו  סיבוכים נפוצים להפרעה זו הינם: חסימת מעיים, ניקוב  המעי וזיהומים במערכת העיכול.

7.תחומי עניין מצומצמים הגורמים לאכילה סלקטיבית נגרמים כתוצאה:

 • מחסור בסרוטונין המהווה נוירוטרנסמיטור המשפיע על תחושת התיאבון, ההנאה והשובע גורם לעיתים קרובות לילדים על הספקטרום להעדיף פחמימות פשוטות וסוכרים. או לחילופין להתנהגות כפייתית והתקבעות הרגלים כגון: שתיית יתר.

 • קשיי תקשורת: ילדים רבים אינם מצליחים להתבטא כאשר הם רעבים, שבעים או אינם אוהבים מזון מסוים.

 • פחד נפשי מהתנסות באכילת מאכלים חדשים.

אם כן, קיימים גורמים רבים העלולים לגרום לבעיות אכילה בקרב ילדים על הספקטרום ואף נמצא כי טיפול התנהגותי כגון טיפולים פסיכותרפיים, פסיכודינמיים וטיפולי CBT ( Cognitive behavioral Therapy) עשויים לסייע.

יחד עם זאת, על אף התועלת הרבה הקיימת בטיפול התנהגותי יש לטפל בנוסף ואף לפני כן או במקביל בשורש הבעיה. אחת הדרכים הנכונות להתמודד עם הפרעות אכילה הינה נטילת המינרל נטילת אבץ.

מדוע אבץ עשוי להוות פתרון מומלץ לטיפול בהפרעות אכילה בקרב ילדים על הספקטרום?

רמות אבץ נמוכות משפיעות על חוש הטעם ועל התיאבון וקשורות באופן ישיר להפרעות אכילה, כאשר לא ניתן להבחין בטעמו של מזון עלול להיגרם חוסר תיאבון או לחלופין עלולה להיגרם אכילת יתר.

נטילת אבץ מהווה פתרון יעיל ונחשבת כפתרון בדרגת יעילות B לטיפול בהפרעות אכילה לפי הקווים המנחים לטיפול תרופתי בהפרעות אכילה של ההתאחדות העולמית לארגונים בתחום הפסיכיאטריה הביולוגית

(WFSBP – World Federation of Societies of Biological Psychiatry).

ניתן להעשיר את האבץ באמצעות תוסף תזונה, אולם בטרם נטילתו חובה לבדוק באם קיים מחסור וזאת באמצעות בדיקת דם (בתאי דם אדומים ולא בסרום הדם או לחלופין באמצעות בדיקת האנזים  Alkaline phosphatase וכן בדיקת WBC). אף לאחר תחילת הנטילה יש לדעת כי נטילת אבץ לתקופה של מעל לחודשיים דורשת ניטור רמות נחושת בדם ובדיקת היחס בין רמות האבץ לרמות הנחושת בדם.

בנוסף ניתן להעלות את רמות הסרוטונין על ידי נטילת חומרי הגלם לייצור סרוטונין (במצב בו קיים חסר בהם) כחומצה אסקורבית, חומצה פולית, ויטמיני B, טריפטופן (המצוי במזונות כגון עוף, חלב, חסה, ביצים, שיבולת שועל) ומגנזיום.

לסיכום, בכפוף לביצוע בדיקות מתאימות ובהתאמת מינון טיפולי מדויק ניתן לטפל בהפרעות אכילה לרבות אכילה סלקטיבית בקרב ילדים.

טיפול מסוג זה לא רק כי יוביל להפחתת ואף להעלמות הבעיה, אלא אף יגרום לתחילתו של תהליך של צריכת מזונות נוספים בריאים וברצון להתנסות במאכלים חדשים.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אכילה סלקטיבית
Nutrition & healthy eating habits for kids concept. Children do not like to eat vegetables. Little cute kid half race girl refuse to eat healthy vegetables.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם