אחד הקריטריונים הבולטים בהם נעשה שימוש בתהליך של אבחון אוטיזם הינו בחינה באם קיים קשר עין או באם קיים קשר עין שאינו רציף עם העדפה לראיה צידית ולא ממוקדת.

מעבר להצפה החושית הגורמת לילדים על הרצף לקושי מהותי ומהווה מכשול בקיומו של קשר עין, קיימת סיבה ביוכימית להעדר קשר עין או לקיום קשר עין לא רציף והיא הפרעה בחלבוני G השולטים על הסיגנל התאי.

הסיגנל התאי מתייחס ליכולת התאים לתפוס ולהגיב בצורה נכונה בסביבת המיקרו שלהם.

העדר קשר עין הפרעת העדר קשר עין זו בשילוב מחסור בויטמין A עלולה לגרום לחוסר ויסות של המערכת החיסונית, לתגובה חיסונית חלשה ולמטבוליזם של שומנים הנחוצים להתפתחות המוח. חלבוני G חשובים בעבור תפקוד קולטני רטינואידים נורמלי שהם הבסיס לעיבוד חזותי בריא.

מחסור בויטמין A או לחלופין ספיגה לקויה שלו תגרום למרכז העיבוד החזותי במוח להרס ולמניעת השימוש בראיה לתכנון הנעה חזותית במוח.

תיסוף ויטמין A, עשוי לסייע לחבר מחדש את הקולטנים הרטינואידיים החיוניים לראיה, לתפיסה חושית, לעיבוד שפה ולתשומת לב.

מכאן כי הצעד הראשון בטיפול במצבי חוסר קשר עין אצל ילדים על הרצף הינו השימוש בויטמין A בצורתו הטבעית ובשילוב עם חומצת שומן בכדי למנוע את חמצונו ובמטרה לתקן את חלבוני ה G וליצור מחדש עיבוד חזותי טוב.

מהן הסיבות שבעטיין עלול להיווצר מחסור בויטמין A?

1. תזונה דלה בחלבונים ושומנים בשל בררנות באכילה.

2. הפרעות במערכת העיכול כחוסר באנזימי עיכול, חוסר ביצירת מלחי מרה או הפרשתם למעי, שלשול כרוני, צליאק ומחלות מעי דלקתיות האופייניות לחלק ניכר מילדים על הרצף.

3. מחסור באבץ גורם לירידה בפעילות האנזים המשחרר רטינול מצורת האחסון שלו. בנוסף אבץ נדרש לפעילות האנזים המחמצן רטינול לרטינאל.

4. חוסר בברזל עלול לגרום להפרעות במטבוליזם של ויטמין A ולהחמיר אנמיה הנגרמת ממחסור בברזל.

כיצד ניתן לאתר מחסור בויטמין A?

בדיקת דם בסרום תאתר מחסור בויטמין A, רמות רטינול בנסיוב הנמוכות מ 10 מיקרוגרם לדציליטר מבטאות מחסור חריף בויטמין והתרוקנות מאגריו בכבד.

האם ניתן למלא את מאגרי ויטמין A באמצעות התזונה?

קיימים שני מקורות לרכישת ויטמין A: מהחי ומהצומח.

כמקור צמחי ניתן למצוא ויטמין A בירקות ובפירות ממשפחת הבטא-קארוטן אשר לאחר ספיגתם מומרים לרטינול (צורת הכוהל של ויטמין A).

בטא קרוטן נספג פחות טוב במעי מאשר רטיניל פלמיטאט המהווה פרקסור לרטינול המתקבל מן החי ממוצרים ככבד, חלמון ביצה, שמן דגים, חלב וחמאה. מכאן כי פירות וירקות יעילים פחות כמקור לויטמין A.

השלמת חוסר בויטמין A באמצעות תוסף תזונה חייב להיעשות בזהירות רבה, באופן מושכל ומבוקר, בהנחיית מטפל מוסמך ולזמן קצוב בלבד שכן עודף בנטילותו יוביל לרעילות מעת וספיגתו  במעי מהירה אך פינויו מהגוף איטי.

רעילות מויטמין A עלולה להתבטא בבחילות, הקאות, רגזנות יתר, חוסר תיאבון, ראיה מטושטשת, כאבי ראש, נשירת שיער, כאבי בטן חולשה וטשטוש וכן עלולה להיגרם אובדן של מסת עצם.

לסיכום: העדר קשר עין או קשר עין שאינו רציף בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי ניתן לטיפול באמצעות שימוש מושכל בויטמין A בשילוב חומצת שומן בתיסוף מושכל לזמן קצוב ובמינונים הנכונים.

מאמר זה נכתב על ידי טלי אנגור – רוקחת ומומחית לכימיה תרופתית. B.Sc.Pharm ברוקחות, B.Science בכימיה תרופתית, M.Science בכימיה תרופתית, בוגרת התמחות בתוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב והתוכנית להתמחות באוטיזם.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

מידע נוסף לקריאה:

העדר קשר עין

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם