במאמרם: Biochemical aspects in autism spectrum disorders: updating the opioid-excess theory and presenting new opportunities for biomedical intervention,

עוסקים Paul Shattock ו Professor Paul Whiteley, חוקרים מהיחידה למחקר אוטיזם, בבית הספר למדעים (בריאות) באוניברסיטת Sunderland אשר בבריטניה בתאוריית עודף אופיואידים בקרב ילדים על הספקטרום הנובעת מצריכת גלוטן וקזאין או כל חלבון אחר שאינו מעוכל במלואו במערכת העיכול.

​כתוצאה מכך, ילדים על הספקטרום מפרישים יותר פפטידים אופייטים בהשוואה לילדים שאינם על הספקטרום.

מהם פפטידים?

​פפטידים בעלי פעילות אופיואידית הנקראים גלוטאומורפינים (שייכים לחלבון החיטה) וקאזומורפינים (שייכים לחלבון החלב) או פרוטאומורפינים (חלבון אחר שאינו מעוכל בשלמותו).

​פפטידים אלו נספגים במעיים ומוצאים דרכם אל המוח תוך כדי מעבר מחסום דם-מח – B.B.B (Blood brain barrier), משפיעים על העברה העצבית ובכך גורמים לבעיות פיזיולוגיות והתנהגותיות המאפיינות ילדים על הספקטרום כגון:

  1. ​בעיות במערכת העיכול – חומרים אופיואידים עלולים לדכא חומציות בקיבה וגורמים בהכרח לצמיחה של חיידקים מזיקים במערכת העיכול הגורמים לבעיות כגון כאבי בטן, בחילה, שלשול ועצירות.
  2. הפחתת תהליכי חיברות ומחסור בצורך בקשר חברתי.
  3. קיבעונות וחזרתיות.
  4. בעיות וורבליות כגון חוסר וורבליות חלקי או מוחלט.
  5. סבילות גבוהה לכאב – שיירי המורפינים מתפקדים בדיוק כסם האופיום. הם משככים את הכאב ועל כן ילדים אילו ירגישו את הכאב (בין אם הוא נובע מהכאה עצמית או חבלה חיצונית) רק בעוצמות גבוהות מאוד.
  6. עיכוב באבני דרך התפתחותיים.

סימפטומים אילו מופחתים משמעתית ואף נעלמים על ידי הימנעות מוחלטת מגלוטן, קזאין או חלבונים אחרים שאינם מעוכלים במלואם.

​בכדי לאשר או לשלול רגישות מוגברת לגלוטן, קזאין או פרוטאומורפינים מומלץ קודם לכן לבצע בדיקת IgG לאיתור אי סבילות למזונות ובאופן זה לקבל החלטה מושכלת האם נדרש להוציא מהתפריט גלוטן, קזאין או כל חלבון אחר שאינו מתעכל כראוי ועלול כתוצאה מכך לגרום לנזקים כדוגמת בעיות ורבליות, התנהגות, התקפי זעם, בעיות במערכת העיכול או בעיות קשב וריכוז.

בנוסף, שינויים בתזונה מומלץ לבצע בפיקוח מטפל בעל הכשרה מתאימה.

אין לראות בסקירת מאמר זה בחלקו ו/או במלואו ו/או במאמרם של החוקרים מהיחידה למחקר אוטיזם, בבית הספר למדעים (בריאות) מאוניברסיטת Sunderland תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל מוסמך ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה המיועדת לצורך טיפול פרטני.

צריכת מזונות ובעיות התנהגותיות
A punished child standing by the wall. Concept problems of education of children, children's resentment, loneliness

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם