נטילת "אומגה" 3 על בסיס יומי, מהווה גורם המסייע לתפקוד תקין של המוח בקרב ילדים.

ביחס לילדים המצויים על הספקטרום הרי כי קיים קושי אובייקטיבי בהעשרת התזונה באומגה 3 שכן על פי רוב, תזונתם סלקטיבית ואינה כוללת מזונות המכילים אומגה 3 מהחי, כדגים שניזונו מפלנקטון או בשר אורגני וביצים מועשרות באומגה 3. ביחס לילדים המאובחנים על הספקטרום קיימת חשיבות להשלמת המחסור חומצות השומן באמצעות נטילת תוסף התזונה "אומגה 3" וממקור ימי נטול מתכות רעילות ומינון וביחס הנכון של (EPA/DHA (2:1 בלבד וזאת מהסיבות הבאות:

א. בקרב חלק מהאוכלוסיה כולל ילדים על הרצף קיימת שונות גנטית אשר גורמת לאחוזי המרה נמוכים של ALA לחומצות השומן DHA ו EPA.

ב. ילדים על הרצף נוטים לסבול משכיחות גבוהה של חוסרים כמגנזיום ואבץ הגורמים לבעיה בהמרה מ ALA ל DHA ו EPA – כלומר המגנזיום והאבץ מהווים קו פקטורים בהמרה זו.

מהם חומצות השומן "אומגה 3"?

חומצות שומן רב בלתי רוויות הבנויות משרשרת פחמימנית כשהמספר 3 מציין את מיקום הקשר הכפול (כלומר קשר בלתי רווי מקצה השרשרת הליפידית). חשיבות חומצות שומן אילו נובעת מהשילוב הנכון בין חומצות השומן EPA ו DHA. מאחר שמוחנו ברובו שומני וכ 60% ממנו מורכב מחומצת השומן DHA הרי כי הוא אינו מסוגל לפעול ללא חומצות שומן אילו אשר אחד מתפקידיהם החשובים הינו לשלוט בחדירות התא לחומרים שונים וחשובים לפעילותו. מחסור בחומצות שומן DHA עלול לגרום לחדירה בלתי מבוקרת של חומרים לא רצויים ובעקבות זאת לפעולה לא תקינה של התאים, לתקשורת לקויה של תאי המח ולבעיות התנהגות כאלימות, התנהגות אנטי חברתית בעיות קשב וריכוז האופייניות לילדים על הספקטרום וכמו כן בעיה בהבנת בקשות פשוטות והבנת סיטואציות חברתיות.

הסיבות שבעטיין חשוב ליטול אומגה 3?

  • שיפור הקשב הריכוז, הגדלת יכולת הלמידה והפחתת התנהגות היפראקטיבית ושיפור בהבנת בקשות פשוטות באמצעות השפעה ישירה על העברה תקינה של הנוירוטרנסמיטרים נוראדרנלין ודופמין.

  • שיפור זרימת הדם למוח וייעול תפקודו וזאת וחומצות השומן הבלתי רוויות DHA ו EPA מסייעות למנוע את ההיצמדות של טסיות הדם זו לזו ובכך מונעות היווצרות קרישי דם.

  • שיפור מצב הרוח וסיוע בהפחתת מצבי דיכאון וזאת בשל יכולתן של החומצות לשמור על גמישות דופן התאים ולאפשר לקולטנים המצויים על בדופן התא לקבל ולהעביר מסרים.

  • סיוע בהתפתחות המוח בעוברים ובפעוטות והגברת פעילותן של המולקולות העיקריות במוח המכונות

  • (BDNF (BRAIN derived Neurotropic Factor המאיצות את התחדשותם של תאים חדשים ואת חיזוק החיבורים ביניהם.

  • שימוש כנוגדי דלקת וסיוע בטיפול דלקות במערכת העיכול השכיחות בקרב ילדים על הספקטרום. מנגנון הטיפול נובע משילוב חומצות  DHA וEPA המפחית את יצירתה של החומצה הארכידונית ונגזרותיה התורמת לתהליכי דלקת בגוף. חומצות שומן אילו מפחיתות את ייצור ההורמונים הפרוסטגלנדינים מעוררי דלקת ומגבירות את ייצור ההורמונים פרוסטגלנדינים מפחיתי דלקת וכפועל יוצא מחזקות את פעילות מערכת החיסון.

  • סיוע באיזון רמות הסוכר בדם החשובה לפעילות תקינה של המוח ולמניעת תופעות של עצבנות והיפראקטיביות.

  • שיפור תפקוד הראיה וקשר העין. DHA היא החומצה השומנית הדרושה למח ולרשתית העין. יכולת הראיה תלויה באספקת חומצה זו.

מה משך התקופה וסוג האומגה 3 אותם יש ליטול?

נטילת אומגה 3 ממקור של דגים מומלצת על פני אומגה 3 צמחית. יש לוודאי יחס נכון בין DHA/EPA וליטול את חומצות השומן במינון הנכון ולפרק זמן מתאים בכפוף לתוצאות בדיקות הדם של המטופל.

מעת וחומצות שומן חומצות שומן אילו עלולות להיהרס בחום הרי כי חשוב לאכסן אותן בקירור תוך נטילה עם נוגד חמצון כויטמין E וזאת מכיוון שחומצות השומן DHA ו EPA הינן בלתי יציבות ונוטות להתפרק במהרה הן בבקבוק המכיל את התוסף והן בגוף עצמו. סיבה נוספת לנטילה משולבת הנה השפעה סינרגיסטית בהגברת היעילות של אינסולין וכתוצאה מכך הפחתת רמות הסוכר.

מניעת חמצונן של חומצות השומן "אומגה 3" הינו בעל חשיבות כפולה בכל הנוגע לילדים המצויה על הספקטרום שכן במקרים רבים אוכלוסייה זו מאופיינת בעומס מחמצן גבוה ועל כן, חשוב ליטול אומגה 3 במקביל לנטילת נוגד חימצון מסיס שומן.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

חומצות שומן אומגה 3
Close up of a cod liver fish oil capsule a nutritional supplement high in omega-3 fatty acids EPA DHA and high levels of vitamin A and vitamin D.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם