בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי קיים קושי אובייקטיבי בהעשרת התזונה באומגה 3 שכן על פי רוב תזונתם סלקטיבית ואינה כוללת מזונות כדוגמת דגים שניזונו מפלנקטון, בשר אורגני או ביצים מועשרות באומגה 3. מכאן כי קיימת חשיבות להשלמת המחסור בחומצות השומן באמצעות נטילת תוסף תזונה "אומגה 3" ממקור ימי, במינון וביחס נכון של הפרמטרים (EPA/DHA (2:1 ומהסיבות הבאות:

א. בקרב חלק מהאוכלוסייה קיימת שונות גנטית הגורמת לאחוזי המרה נמוכים של ALA לחומצות השומן DHA ו EPA.

ב. ילדים המאובחנים על הרצף נוטים לסבול משכיחות גבוהה של חוסרים כמגנזיום ואבץ הגורמים לבעיה בהמרה מ ALA ל DHA ו EPA ומהווים קו פקטורים בהמרה זו.

חומצות שומן אומגה 3
חומצות שומן אומגה 3

מהן חומצות השומן "אומגה 3"?

חומצות שומן רב בלתי רוויות הבנויות משרשרת פחמימנית כשהמספר 3 מציין את מיקום הקשר הכפול (כלומר קשר בלתי רווי מקצה השרשרת הליפידית). חשיבות חומצות שומן אילו נובעת מהשילוב הנכון בין חומצות השומן EPA ו DHA.

מאחר שמוחנו ברובו שומני וכ 60% ממנו מורכב מחומצת השומן DHA הרי כי הוא אינו מסוגל לפעול באופן תקין ללא חומצות שומן אשר אחד מתפקידיהם הינו לשלוט בחדירות התא לחומרים שונים החשובים לפעילותו. מחסור בחומצות שומן DHA עלול לגרום לחדירה בלתי מבוקרת של חומרים לא רצויים ובעקבות זאת לפעולה לא תקינה של התאים, לתקשורת לקויה של תאי המח ולבעיות התנהגות כאלימות, התנהגות אנטי חברתית, בעיות קשב וריכוז, קשיים בהבנת בקשות פשוטות ובהבנת סיטואציות חברתיות.

אומגה 3 והשפעתה.

  • שיפור הקשב הריכוז, הגדלת יכולת הלמידה, הפחתת התנהגות היפראקטיבית ושיפור בהבנת בקשות פשוטות באמצעות השפעה ישירה על העברה תקינה של נוירוטרנסמיטרים.

  • שיפור זרימת הדם למוח וייעול תפקודו באמצעות חומצות השומן הבלתי רוויות DHA ו EPA המסייעות למנוע את היצמדות טסיות הדם זו לזו ומניעת היווצרות קרישי דם.

  • שיפור מצב הרוח וסיוע בהפחתת מצבי דיכאון בשל יכולת החומצות לשמור על גמישות דופן התאים ומתן אפשרות לקולטנים המצויים על דופן התא לקבל ולהעביר מסרים.

  • שימוש כנוגדי דלקת וסיוע בטיפול בדלקות במערכת העיכול. מנגנון הטיפול נובע משילוב חומצות DHA ו EPA המפחית את יצירתה של החומצה הארכידונית ונגזרותיה התורמת לתהליכי דלקת בגוף. חומצות השומן מפחיתות את ייצור ההורמונים הפרוסטגלנדינים מעוררי דלקת ומגבירות את ייצור ההורמונים פרוסטגלנדינים מפחיתי דלקת וכפועל מחזקות את פעילות מערכת החיסון.
  • סיוע באיזון רמות הסוכר בדם החשוב לפעילות תקינה של המוח ולמניעת תופעות מסוג עצבנות והיפראקטיביות.

  • שיפור תפקוד הראיה וקשר העין. DHA היא החומצה השומנית הדרושה למח ולרשתית העין.

משך תקופת הטיפול וסוג האומגה 3 אותה יש ליטול?

אומגה 3 ממקור של דגים מומלצת על פני אומגה 3 צמחית. יש לוודאי יחס נכון בין DHA/EPA וליטול את חומצות השומן במינון נכון ולפרק זמן מתאים בכפוף לתוצאות בדיקות הדם של המטופל.

מעת וחומצות השומן עלולות להיהרס בחום הרי כי חשוב לאכסן אותן בקירור וזאת ומעת וחומצות השומן DHA ו EPA הינן בלתי יציבות ונוטות להתפרק במהרה בבקבוק המכיל את התוסף ובגוף עצמו.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | חומצות שומן אומגה 3
Close up of a cod liver fish oil capsule a nutritional supplement high in omega-3 fatty acids EPA DHA and high levels of vitamin A and vitamin D.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם