נטילת "אומגה" 3 על בסיס יומי, מהווה גורם המסייע לתפקוד תקין של המוח בקרב ילדים

ביחס לילדים המצויים על הספקטרום הרי כי קיים קושי אובייקטיבי בהעשרת התזונה באומגה 3 שכן על פי רוב תזונתם סלקטיבית ואינה כוללת מזונות המכילים אומגה 3 מהחי כדומת דגים שניזונו מפלנקטון, בשר אורגני או ביצים מועשרות באומגה 3.

ביחס לילדים המאובחנים על ספקטרום האוטיזם קיימת חשיבות להשלמת המחסור בחומצות השומן באמצעות נטילת תוסף התזונה "אומגה 3" ממקור ימי ובמינון וביחס הנכון של הפרמטרים (EPA/DHA (2:1 ומהסיבות הבאות:

א. בקרב חלק מהאוכלוסיה כולל ילדים על הרצף קיימת שונות גנטית אשר גורמת לאחוזי המרה נמוכים של ALA לחומצות השומן DHA ו EPA.

ב. ילדים על הרצף נוטים לסבול משכיחות גבוהה של חוסרים כמגנזיום ואבץ הגורמים לבעיה בהמרה מ ALA ל DHA ו EPA – כלומר המגנזיום והאבץ מהווים קו פקטורים בהמרה זו.

חומצות שומן אומגה 3
חומצות שומן אומגה 3

מהם חומצות השומן "אומגה 3"?

חומצות שומן רב בלתי רוויות הבנויות משרשרת פחמימנית כשהמספר 3 מציין את מיקום הקשר הכפול (כלומר קשר בלתי רווי מקצה השרשרת הליפידית). חשיבות חומצות שומן אילו נובעת מהשילוב הנכון בין חומצות השומן EPA ו DHA.

מאחר שמוחנו ברובו שומני וכ 60% ממנו מורכב מחומצת השומן DHA הרי כי הוא אינו מסוגל לפעול באופן תקין ללא חומצות שומן אילו אשר אחד מתפקידיהם החשובים הינו לשלוט בחדירות התא לחומרים שונים החשובים לפעילותו.

מחסור בחומצות שומן DHA עלול לגרום לחדירה בלתי מבוקרת של חומרים לא רצויים ובעקבות זאת לפעולה לא תקינה של התאים, לתקשורת לקויה של תאי המח ולבעיות התנהגות כאלימות, התנהגות אנטי חברתית, בעיות קשב וריכוז, קשיים בהבנת בקשות פשוטות ובהבנת סיטואציות חברתיות.

הסיבות שבעטיין חשוב ליטול אומגה 3?

  • שיפור הקשב הריכוז, הגדלת יכולת הלמידה, הפחתת התנהגות היפראקטיבית ושיפור בהבנת בקשות פשוטות באמצעות השפעה ישירה על העברה תקינה של הנוירוטרנסמיטרים נוראדרנלין ודופמין.

  • שיפור זרימת הדם למוח וייעול תפקודו באמצעות חומצות השומן הבלתי רוויות DHA ו EPA המסייעות למנוע את היצמדות טסיות הדם זו לזו ובכך מונעות היווצרות קרישי דם.

  • שיפור מצב הרוח וסיוע בהפחתת מצבי דיכאון בשל יכולת החומצות לשמור על גמישות דופן התאים ולאפשר לקולטנים המצויים על דופן התא לקבל ולהעביר מסרים.

  • סיוע בהתפתחות המוח בעוברים ובפעוטות והגברת פעילותן של המולקולות העיקריות במוח המכונות​ (BDNF (Brain Derived Neurotropic Factor המאיצות את התחדשותם של תאים חדשים ואת חיזוק החיבורים ביניהם.

  • שימוש כנוגדי דלקת וסיוע בטיפול בדלקות במערכת העיכול. מנגנון הטיפול נובע משילוב חומצות DHA ו EPA המפחית את יצירתה של החומצה הארכידונית ונגזרותיה התורמת לתהליכי דלקת בגוף. חומצות השומן מפחיתות את ייצור ההורמונים הפרוסטגלנדינים מעוררי דלקת ומגבירות את ייצור ההורמונים פרוסטגלנדינים מפחיתי דלקת וכפועל יוצא מחזקות את פעילות מערכת החיסון.

  • סיוע באיזון רמות הסוכר בדם החשוב לפעילות תקינה של המוח ולמניעת תופעות מסוג עצבנות והיפראקטיביות.

  • שיפור תפקוד הראיה וקשר העין. DHA היא החומצה השומנית הדרושה למח ולרשתית העין. יכולת הראיה תלויה באספקת חומצה זו.

משך תקופת הטיפול וסוג האומגה 3 אותה יש ליטול?

אומגה 3 ממקור של דגים מומלצת על פני אומגה 3 צמחית. יש לוודאי יחס נכון בין DHA/EPA וליטול את חומצות השומן במינון נכון ולפרק זמן מתאים בכפוף לתוצאות בדיקות הדם של המטופל.

מעת וחומצות שומן אילו עלולות להיהרס בחום הרי כי חשוב לאכסן אותן בקירור תוך נטילתן עם נוגד חמצון כויטמין E וזאת ומעת וחומצות השומן DHA ו EPA הינן בלתי יציבות ונוטות להתפרק במהרה בבקבוק המכיל את התוסף ובגוף עצמו. סיבה נוספת לנטילה משולבת הנה השפעה סינרגיסטית בהגברת היעילות של אינסולין וכתוצאה מכך הפחתת רמות הסוכר.

מניעת חמצון חומצות השומן "אומגה 3" הינו בעל חשיבות כפולה בכל הנוגע לילדים המאובחנים על הספקטרום שכן במקרים רבים אוכלוסייה זו מאופיינת בעומס מחמצן גבוה ולכן חשוב ליטול אומגה 3 במקביל לנטילת נוגד חימצון מסיס שומן.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

חומצות שומן אומגה 3
Close up of a cod liver fish oil capsule a nutritional supplement high in omega-3 fatty acids EPA DHA and high levels of vitamin A and vitamin D.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם