ילדים על הרצף נוטים להילחץ בזמן מקלחת. תהליך זה עלול להיות מלווה בצעקות, צרחות, בכי והיסטריה סביב פעולה זו וכמובן בהמשך סירוב מוחלט לעבור חפיפת ראש או וסיבון הגוף.

למתבונן הסביר זה נראה מהצד יותר ממוזר, אך יש סיבה הגיונית לכך.

מעבר לבעיה בעיבוד החושי, לקיומה של רגישות תחושתית למגע ולטמפרטורת המים, קיימת סיבה נוספת חשובה הגורמת לילדים אלו סבל רב והיא נוכחותם של פארבנים (חומרים כימיים המצויים בדטרגנטים) במוצרי קוסמטיקה כשמפו, מרכך וסבונים.

רגישות לפארבנים – מה הם בכלל?

פרבנים (Parabens) הם קבוצת חומרים משמרים נפוצים במוצרי קוסמטיקה. מבחינה כימית הפרבנים הם אסטרים של 4-הידרוקסי חומצה בנזואית. פארבנים אלו מהווים חומר משמר במוצרי הקוסמטיקה ונמצאים בדרך כלל במוצרים כשמפו, מרכך, סבון ואבקות כביסה.

מהי השפעתם השלילית של פארבנים?

חומרים אלה גורמים לאיריטציה (גירויים בעור, בעיניים ולדלקות עור) ועל כן מסבים לילדים הרגישים לפארבנים חוסר נוחות מוחלט וסבל רב.

איך ניתן לדעת בבדיקות מעבדה אודות קיום רגישות לפארבנים?

בבדיקות לאיתור מטבוליטים, ניתן לאתר את המרקר הבא:

4 hdroxy benzoic acid

המדובר בחומצה בנזואית המהווה בסיס לסינתזה של אסטרים של החומצה הידועים כפארבנים. על כן רמות מוגברות של חומצה זו מהוות מרקר לרגישות לפארבנים, כפועל יוצא מכך יש להימנע ממוצרי קוסמטיקה המכילים פארבנים. אין הדבר אומר כי לא ניתן להשתמש במוצרי קוסמטיקה, אלא כי יש להקפיד לרכוש חומרי רחצה נטולי פראבנים.

רגישות לפראבנים – לסיכום: סבלם של ילדים המאובחנים על הספקטרום בזמן מקלחת אינו מדומה ונובע מאינטראקציות של עור הגוף עם פרבנים הגורמים להם לסבל רב. אבחון נכון וטיפול מושכל לעניין תהליכים מטבולים לקויים יפחית תסמיני אוטיזם ויסייע רבות להפחתת הסבל של הילדים ולהפחתה בתסכול ההורים.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

חוץ מרגישות לפארבנים – אולי יעניין אותך גם:

 

רגישות לפארבנים
Propylparaben - food and cosmetic preservative of paraben family, chemical formula and model, 2d & 3d vector isolated on white background, eps 8

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם