בקרב חלק מהילדים המאובחנים על הרצף, בזמן מקלחת, קיימת נטייה להילחץ, לבכות, לצעוק ולגלות התנגדות לחפיפת הראש או לסיבון הגוף. 

למתבונן מהצד התנהגות זו עלולה להראות מוזרה, אולם קיומה נובע מסיבה הגיונית.

מעבר לבעיות בעיבוד החושי, לרגישות תחושתית למגע ולטמפרטורת המים, נוכחותם של פרבנים (חומרים כימיים המצויים בדטרגנטים) עלולה להוות את הסיבה להתנהגות זו.

פרבנים (Parabens) הינם קבוצת חומרים משמרים הנפוצים מאוד במוצרי קוסמטיקה כשמפו, מרככי שיער, סבונים ואבקות כביסה ומבחינה כימית מהווים אסטרים של 4 Hydroxybenzoic acid.

רגישות לפארבנים – מהי השפעתם השלילית?

חומרים אלה גורמים ל Irritation (גירויים בעור, בעיניים ולדלקות עור) ועל כן מסבים לילדים הסובלים מרגישות לפארבנים חוסר נוחות מוחלט וסבל רב.

כיצד ניתן לאתר באמצעות בדיקת מעבדה רגישות לפרבנים?

יש לבדוק בבדיקת שתן לאיתור חומצות אורגניות את המרקר 4 hdroxybenzoic acid שהינו חומצה בנזואית המהווה בסיס לסינתזת אסטרים של החומצה, הידועה כפרבנים. רמות מוגברות של החומצה מהוות מרקר לרגישות לפרבנים, במקרה זה יש להימנע ממוצרי קוסמטיקה המכילים פרבנים.

לסיכום: סבלם של ילדים המאובחנים על הרצף בזמן מקלחת אינו מדומה ועלול לנבוע מאינטראקציות של עור הגוף עם פרבנים הגורם לסבל רב. איתור המרקר המתאים והימנעות במידת הצורך משימוש במוצרים המכילים חומרים אילו, יסייע רבות להפחתת הסבל בקרב הילדים והפחתת התסכול של ההורה.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

חוץ מרגישות לפרבנים – אולי יעניין אותך גם:

אוטיזם | רגישות לפרבנים