ילדים רבים המתמודדים עם אוטיזם, סובלים מבעיות התנהגות כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה. קיומם של תסמינים אילו עלול להצביע על מחסור ב Pyridoxal-5-Phosphate החיוני לתהליך חילוף החומרים של המינרלים אבץ, סידן, סלניום ומגנזיום.

פירידוקסל-5-פוספאט משתתף בתהליכי ייצור האנרגיה בגוף, בעל תפקיד חשוב בפעילותם של אנזימים רבים, מסייע בחילוף החומרים של החלבון, בייצור תאי דם אדומים, בשמירה על פעילות תקינה של מערכת העצבים ובתהליך חילוף החומרים של פחמימות ושומנים. רמות תקינות של פירידוקסל-5-פוספאט יסייעו להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטורים:​

סרוטונין – האחראי לרגיעה ושיפור מצב הרוח.

גאבה – האחראי לרגיעה ושינה.

דופמין – האחראי להנאה וריכוז. 

פעולותו של פירידוקסל-5-פוספאט נובעות מהיותו קופקטור בתהליך הדה קרבוקסילציה (הורדת שייר פחמן דו חמצני), ליצירת נוירוטרנסמיטורים אלה. משמעות הדברים הינה כי בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור סרוטונין, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ כקופקטור מהמרת 5HTP לסרוטונין על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה. בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור גאבה, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ להמרת חומצת האמינו גלוטמאט לגאבה על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה ובתהליך יצירת דופמין, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ להמרת ל-דופא לדופמין ע"י תהליך דה קרבוקסילציה.​

מחסור בפירידוקסל-5-פוספאט עלול להוביל למגוון רחב של הפרעות פיזיולוגיות בדמות תסמיני חולשה, בלבול, דיכאון, חוסר שקט, עצבנות, נדודי שינה, כאבים בשורש כף היד, עיייפות כרונית, הפרשת חומצה קסנטורינית בשתן (תוצר פירוק של חומצת האמינו טריפטופאן) ולפגיעה בייצור המוגלובין עד למצב של אנמיה וחולשה בשל חלקו בתהליך ייצורם של תאי דם אדומים.​

הסיבות למחסור בפירידוקסל-5-פוספאט

  1. תזונה סלקטיבית המאפיינת ילדים על הרצף אשר אינה כוללת צריכת נבטים, תרד, פלפלים, בננות, שעועית, אגוזים, חומוס, אורז, תפוח אדמה, עגבנייה, בשר, דגים, ביצים, קטניות, אגוזים, בננות, שמרים, בשר הודו, עוף, דגים ומוצרי חלב כגבינה צהובה.
  2. שגשוג של פטריית קנדידה אלביקנס או פטריות שמר בגוף הגורם לייצור של נוירוטוקסין, רעלן עצבי המשבש את תפקודם התקין של תאי מערכת העצבים בשם אצטאלדהיד.
  3. מחסור באבץ, החיוני להפעלתו של פירידוקסל-5-פוספאט.
  4. מחסור בריבופלאבין החיוני להפעלתו של פירידוקסל-5-פוספאט.
  5. מתח נפשי – מתח ולחץ מוגברים ומתמשכים גורמים לחוסר בכל ויטמיני B. 

פירידוקסל-5-פוספאט מסיס מים, אולם בניגוד לשאר ויטמיני B המסיסים במים ומופרשים מהגוף הוא עלול במינון יתר לגרום לבעיות נוירולוגיות כעקצוץ, נימול בכפות הידיים, נימול בכפות הרגליים, בחילה, כאב ראש, התקפי רעד, תחושת שריפה, אובדן שיווי משקל, ירידה משמעותית ברמות אנזימי כבד, ירידה ברמות חומצה פולית ותגובות אלרגיות שונות. על כן יש לשמור על ערכים אופטימליים של ויטמין זה ולא לחרוג למינוני יתר. 

לסיכום, בעיות התנהגות כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה המאפיינות חלק ניכר מילדים המאובחנים על הספקטרום עלולות לנבוע בין השאר ממחסור בפירידוקסל-5-פוספאט. תיסוף מבוקר ונכון של ויטמין זה כחלק מקומפלקס ויטמיני B עשוי לסייע בהפחתה ניכרת של בעיות אלו וכפועל מכך יוצא לשפר את איכות החיים.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | חוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם