ילדים רבים המתמודדים עם אוטיזם, סובלים מבעיות התנהגות כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה. קיומם של תסמינים אילו עלול להצביע על מחסור בפירידוקסל-5-פוספאט החיוני לתהליך חילוף החומרים של המינרלים אבץ, סידן, סלניום ומגנזיום.

פירידוקסל-5-פוספאט משתתף בתהליכי ייצור האנרגיה בגוף, בעל תפקיד חשוב בפעילותם של אנזימים רבים, מסייע בחילוף החומרים של החלבון, בייצור תאי דם אדומים, בשמירה על פעילות תקינה של מערכת העצבים ובתהליך חילוף החומרים של פחמימות ושומנים ורמות תקינות יסייעו להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטורים:​

– סרוטונין – האחראי לרגיעה ושיפור מצב הרוח.

– גאבה – האחראי לרגיעה ושינה.

– דופמין – האחראי להנאה וריכוז. 

פעולותו פירידוקסל-5-פוספאט נובעות מהיותו קופקטור בתהליך הדה קרבוקסילציה (הורדת שייר פחמן דו חמצני), ליצירת נוירוטרנסמיטורים אלה. משמעות הדברים הינה כי בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור סרוטונין, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ כקופקטור מהמרת 5HTP לסרוטונין על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה. בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור גאבה, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ להמרת חומצת האמינו גלוטמאט לגאבה על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה ובתהליך יצירת דופמין, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ להמרת ל-דופא לדופמין עיי תהליך הדה קרבוקסילציה.​

מחסור בפירידוקסל-5-פוספאט עלול להוביל למגוון רחב של הפרעות פיזיולוגיות המשפיעות על איכות החיים בדמות תסמינים כחולשה, בלבול, דיכאון, חוסר שקט, עצבנות, נדודי שינה, כאבים בשורש כף היד, עיייפות כרונית, להפרשת חומצה קסנטורינית בשתן (תוצר פירוק של חומצת האמינו טריפטופאן (ולפגיעה בייצור המוגלובין עד למצב של אנמיה וחולשה בשל חלקו בתהליך ייצורם של תאי דם אדומים.​

מהם הסיבות שבעטיים ייווצר מחסור בפירידוקסל-5-פוספאט בקרב ילדים על הספקטרום?

  1. תזונה סלקטיבית האופיינית ילדים על הרצף החסרה צריכת נבטים, תרד, פלפלים, בננות, שעועית ואגוזים, חומוס, אורז, תפוח אדמה, עגבנייה, בשר, דגים, ביצים, קטניות, אגוזים, בננות ושמרים וכן מקורות מן החי כבשר, הודו, עוף ודגים, וכן מוצרי חלב כגבינה צהובה.
  2. שגשוג של קנדידה אלביקנס או פטריות שמר אחרות בגוף הגורם לייצור של נוירוטוקסין בשם אצטאלדהיד אשר הורס את מאגרי פירידוקסל-5-פוספאט בגוף ומוריד את רמתה של חומצה אלפה קטו גלוטארט הדרושה להפיכתו של פירידוקסל-5-פוספאט לצורתו הזמינה והפעילה P5P.
  3. מחסור באבץ, החיוני להפעלתו של פירידוקסל-5-פוספאט.
  4. מחסור בריבופלאבין החיוני להפעלתו של פירידוקסל-5-פוספאט.
  5. מתח נפשי – מתח ולחץ מוגברים ומתמשכים גורמים לחוסר בכל ויטמיני B. 

כיצד ניתן לבדוק באם קיים מחסור או עודף של פירידוקסל-5-פוספאט בגוף? 

בדיקת שתן לאיתור מטבוליטים תלמד על הפרעות בביוכימיה של התזונה לרבות מחסור או עודף ברמות פירידוקסל-5-פוספאט. במצבי חסר חשוב לתסף פירידוקסל-5-פוספאט כחלק מקומפלקס ויטמיני B מעת וויטמינים ממשפחת B תלויים זה בזה. מומלץ ליטול פירידוקסל-5-פוספאט בשעות הבוקר שכן הינו חומר ממריץ המעלה את רמת האנרגיה. 

פירידוקסל-5-פוספאט מסיס מים, אולם בניגוד לשאר ויטמיני B המסיסים במים ומופרשים מהגוף הוא עלול במינון יתר לגרום לבעיות נוירולוגיות כעקצוץ, נימול בכפות הידיים והרגליים, בחילה, כאב ראש, התקפי רעד, תחושת שריפה, אובדן שיווי משקל, ירידה משמעותית ברמות אנזימי כבד,  ירידה ברמות חומצה פולית ותגובות אלרגיות שונות. על כן יש לשמור על ערכים אופטימאליים של ויטמין זה ולא לחרוג למינוני יתר. 

לסיכום, בעיות התנהגות כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה המאפיינות חלק ניכר מילדים על הספקטרום עלולות לנבוע בין השאר ממחסור בפירידוקסל-5-פוספאט. תיסוף מבוקר ונכון של ויטמין זה כחלק מקומפלקס ויטמיני B עשוי לסייע בהפחתה ניכרת של בעיות אלו וכפועל מכך יוצא לשפר את איכות החיים.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | חוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם