ילדים רבים המתמודדים עם אוטיזם, סובלים מתסמינים כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה העלולים להצביע על מחסור ב Pyridoxal-5-Phosphate.

Pyridoxal-5-Phosphate חיוני לתהליך חילוף החומרים של המינרלים אבץ, סידן, סלניום ומגנזיום, משתתף בתהליכי ייצור האנרגיה בגוף, בעל תפקיד חשוב בפעילות אנזימים רבים, מסייע בחילוף החומרים של החלבון, בייצור תאי דם אדומים, בשמירה על פעילות תקינה של מערכת העצבים ובתהליך חילוף החומרים של פחמימות ושומנים.

מחסור בפירידוקסל-5-פוספאט עלול להוביל למגוון רחב של הפרעות פיזיולוגיות בדמות תסמיני חולשה, בלבול, דיכאון, חוסר שקט, עצבנות, נדודי שינה, כאבים בשורש כף היד, עייפות כרונית, הפרשת חומצה קסנטורינית בשתן (תוצר פירוק של חומצת האמינו טריפטופאן) ולפגיעה בייצור המוגלובין עד למצב של אנמיה וחולשה בשל חלקו בתהליך ייצורם של תאי דם אדומים.​

רמות תקינות של פירידוקסל-5-פוספאט יסייעו להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטורים:​

– סרוטונין – נוירוטרנסמיטור האחראי לרגיעה ושיפור מצב הרוח. בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור סרוטונין, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ כקופקטור מהמרת 5HTP לסרוטונין על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה.

– גאבה – נוירוטרנסמיטור האחראי לרגיעה ושינה. בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור גאבה, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ להמרת חומצת האמינו גלוטמאט לגאבה על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה.

– דופמין – נוירוטרנסמיטור האחראי להנאה וריכוז. בתהליך יצירת דופמין, פירידוקסל-5-פוספאט נחוץ להמרת ל-דופא לדופמין ע"י תהליך דה קרבוקסילציה.​

 

סיבות למחסור בפירידוקסל-5-פוספאט​:

  1. תזונה סלקטיבית המאפיינת ילדים המאובחנים על הרצף אשר אינה כוללת צריכת נבטים, תרד, פלפלים, בננות, שעועית, אגוזים, חומוס, אורז, תפוח אדמה, עגבנייה, בשר, דגים, ביצים, קטניות, אגוזים, בננות, שמרים, בשר הודו, עוף, דגים ומוצרי חלב כגבינה צהובה.
  2. שגשוג פטריית קנדידה אלביקנס או פטריות שמר בגוף הגורם לייצור של נוירוטוקסין, רעלן עצבי המשבש את תפקודם התקין של תאי מערכת העצבים בשם אצטאלדהיד.
  3. מחסור באבץ, החיוני להפעלתו של פירידוקסל-5-פוספאט.
  4. מחסור בריבופלאבין החיוני להפעלתו של פירידוקסל-5-פוספאט.
  5. מתח נפשי – מתח ולחץ מוגברים ומתמשכים גורמים לחוסר בכל ויטמיני B. 

פירידוקסל-5-פוספאט מסיס מים, אולם בניגוד לשאר ויטמיני B המסיסים במים ומופרשים מהגוף הוא עלול במינון יתר לגרום לבעיות נוירולוגיות על כן יש לשמור על ערכים אופטימליים של ויטמין זה. 

לסיכום, בעיות התנהגות כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה המאפיינות חלק ניכר מילדים המאובחנים על הרצף עלולות לנבוע בין השאר ממחסור בפירידוקסל-5-פוספאט. תיסוף מבוקר ונכון של ויטמין זה עשוי לסייע בהפחתת בעיות אלו ולשפר משמעותית את התפקוד ואת איכות החיים.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | חוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם