ויטמין B6 (פירידוקסין) חיוני לתהליך חילוף החומרים של המינרלים אבץ, סידן, סלניום ומגנזיום, משתתף בתהליכי ייצור האנרגיה בגוף, בעל תפקיד חשוב בפעילותם של אנזימים רבים, מסייע בחילוף החומרים של החלבון, בייצור תאי דם אדומים, בשמירה על פעילות תקינה של מערכת העצבים ובתהליך חילוף החומרים של פחמימות ושומנים.​

רמות תקינות של ויטמין B6 מסייעות להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטורים:​

– סרוטונין האחראי לרגיעה ושיפור מצב הרוח.

– גאבה האחראי לרגיעה ושינה.

– דופמין האחראי להנאה וריכוז. 

פעולותיו של ויטמין B6 נובעות מהיותו קופקטור בתהליך הדה קרבוקסילציה (הורדת שייר פחמן דו חמצני), ליצירת נוירוטרנסמיטורים אלה. משמעות הדברים הינה כי בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור סרוטונין, ויטמין B6 נחוץ כקופקטור מהמרת 5HTP לסרוטונין על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה. בתהליך יצירת הנוירוטרנסמיטור גאבה, ויטמין B6 נחוץ להמרת חומצת האמינו גלוטמאט לגאבה על ידי תהליך הדה קרבוקסילציה ובתהליך יצירת דופמין, ויטמין B6 נחוץ להמרת ל-דופא לדופמין עיי תהליך הדה קרבוקסילציה.​

מחסור בויטמין B6 עלול להוביל למגוון רחב של הפרעות פיזיולוגיות המשפיעות על איכות החיים בדמות תסמינים כחולשה, בלבול, דיכאון, חוסר שקט, עצבנות, נדודי שינה, כאבים בשורש כף היד, עיייפות כרונית, להפרשת חומצה קסנטורינית בשתן (תוצר פירוק של חומצת האמינו טריפטופאן (ולפגיעה בייצור המוגלובין עד למצב של אנמיה וחולשה בשל חלקו בתהליך ייצורם של תאי דם אדומים.​

מהם הסיבות שבעטיים ייווצר מחסור בויטמין B6 בקרב ילדים על הספקטרום?

  1. תזונה סלקטיבית האופיינית ילדים על הרצף החסרה צריכת נבטים, תרד, פלפלים, בננות, שעועית ואגוזים, חומוס, אורז, תפוח אדמה, עגבנייה, בשר, דגים, ביצים, קטניות, אגוזים, בננות ושמרים וכן מקורות מן החי כבשר, הודו, עוף ודגים, וכן מוצרי חלב כגבינה צהובה.
  2. שגשוג של קנדידה אלביקנס או פטריות שמר אחרות בגוף הגורם לייצור של נוירוטוקסין בשם אצטאלדהיד אשר הורס את מאגרי הויטמין B6 בגוף ומוריד את רמתה של חומצה אלפה קטו גלוטארט הדרושה להפיכתו של ויטמין B6 לצורתו הזמינה והפעילה P5P.
  3. מחסור באבץ, החיוני להפעלתו של ויטמין B6.
  4. מחסור בויטמין B2 (ריבופלאבין) החיוני להפעלתו של ויטמין B6.
  5. הרעלת אלומיניום.
  6. מתח נפשי – מתח ולחץ מוגברים ומתמשכים גורמים לחוסר בכל ויטמיני B. 

כיצד ניתן לבדוק באם קיים מחסור או עודף של ויטמין B6 בגוף? 

בדיקת שתן לחומצות אורגניות המזהה 75 חומצות אורגניות שהן תוצרי חילוף החומרים בגוף תלמד על הפרעות בביוכימיה של התזונה לרבות מחסור או עודף ברמות ויטמין B6. במצבי חסר חשוב לתסף B6 כחלק מקומפלקס ויטמיני B מעת וויטמינים ממשפחת B תלויים זה בזה. מומלץ ליטול ויטמין B6 בשעות הבוקר שכן הינו חומר ממריץ המעלה את רמת האנרגיה. 

ויטמין B6 מסיס מים, אולם בניגוד לשאר ויטמיני B המסיסים במים ומופרשים מהגוף הוא עלול במינון יתר לגרום לבעיות נוירולוגיות כעקצוץ, נימול בכפות הידיים והרגליים, בחילה, כאב ראש, התקפי רעד, תחושת שריפה, אובדן שיווי משקל, ירידה משמעותית ברמות אנזימי כבד,  ירידה ברמות חומצה פולית ותגובות אלרגיות שונות. על כן יש לשמור על ערכים אופטימאליים של ויטמין זה ולא לחרוג למינוני יתר. 

לסיכום, בעיות התנהגות כחוסר שקט, עצבנות, דכדוך ובעיות שינה המאפיינות חלק ניכר מילדים על הספקטרום עלולות לנבוע בין השאר ממחסור בויטמין B6. תיסוף מבוקר ונכון של ויטמין זה כחלק מקומפלקס ויטמיני B עשוי לסייע בהפחתה ניכרת של בעיות אלו וכפועל מכך יוצא לשפר את איכות החיים.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

מחסור בפירידוקסין והשפעתו

We are here for you

אנחנו כאן בשבילכם