בעיות שינה כדוגמת קשיי הירדמות, יקיצות תכופות, יקיצות מוקדמות ושינה שטחית שכיחות בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי. כתוצאה ממחסור בשינה או כתוצאה משינה שטחית עלולים להחמיר סימפטומים כדוגמת התקפי זעם, בעיות קשב וריכוז, דיכאון ותפקוד קוגנטיבי נמוך.

אחד הגורמים העלולים להוביל לבעיות שינה הינו מחסור בויטמין B12 (בצורתו הפעילה methylcobalamin) המשפר את השלבים העמוקים של השינה שלבים 3 ו 4 והמעודד הפרשה מהירה של הורמון השינה מלטונין המקל על תהליך ההירדמות.

מדוע מתפתח מחסור בויטמין B12?

  1. תזונה סלקטיבית אשר אינה כוללת מאכלים כבשר בקר, כבד, דג סלמון וביצים.
  2. תהליכי מתילציה לקויים הגורמים לכך שויטמין B12 בצורתו הפעילה methylcobalamin אינו מיוצר ומשכך אינו מגיע למח ולמערכת העצבים.
  3. דיסביוזיס. חוסר בחיידקי מעיים ידידותיים המייצרים ויטמין B12 מחד וצמיחת יתר של חיידקי מעיים מזיקים מאידך העושים שימוש וצורכים את הויטמין לשם גדילתם.
  4. מחלות דלקתיות במערכת העיכול כצליאק.
  5. ספיגה לקויה בשל מוקוזת מעי פגומה.

כיצד ניתן לדעת באם קיים מחסור בויטמין B12?

על פי הערכים הסטנדרטיים כמופיע בבדיקות קופות החולים רמות ויטמין B12 (בטווח תקין) נעות בין 200 ל 900 מג' לדציליטר, על אף האמור תסמיני החסר מתפתחים מתחת ל 500 מג' לדציליטר.
רמות מוגברות של MMA בבדיקת שתן לחומצות אורגניות ילמדו על מחסור בויטמין B12 פונקציונלי.

אודות השפעת מחסור בויטמין B12 על בעיות שינה ואודות סיבות נוספות הגורמות לבעיות שינה בקרב ילדים על הספקטרום בסרטון הבא.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם