מהו Customized Autism Treatment?

Customized Autism Treatment) C.A.T) הינה שיטת טיפול ייחודית המספקת מענה בהתאמה אישית לתסמיני האוטיזם של כל מטופל במטרה להפחית תסמיני אוטיזם ספציפיים כדוגמת בעיות קשב וריכוז, חרדות, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, בעיות שינה, עיכוב שפתי, התבודדויות, ניתוקים, חזרתיות, קיבעונות, התקפי זעם, בררנות באכילה, תקשורת חברתית לקויה, חוסר הבנת סיטואציות חברתיות, אובססיות, תנועות סטראוטיפיות ושיפור היכולת הקוגניטיבית.

האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית העומדת בבסיס שיטת C.A.T מבוססת על ניסיון טיפולי במאות ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי. מהניסיון המצטבר עולה כי אצל מרבית הילדים ניתן להפחית את חומרת תסמיני האוטיזם כך שבסופו של תהליך נוכל לשפר את היכולת הוורבלית, המנטלית, הקוגניטיבית, המוטורית והחברתית ובכך לשפר את איכות החיים של המטופל ושל משפחתו.

מהם העקרונות הביוכימיים עליהם מבוסס הטיפול?

נפתח בדוגמה מתחום שונה – בעיות נשימה. מחקרים מלמדים כי באזורים בהם קיים זיהום אוויר גבוה במיוחד, אחוז הילדים החולים במחלת האסטמה עולה בצורה ניכרת על שיעור אחוז הילדים חולי האסטמה באוכלוסייה הכללית.

זיהום האוויר גורם לילדים בעלי פוטנציאל רגישות להתפרצות מחלת האסטמה ולאסטמה כרונית. בחלק מהמקרים, התפרצות המחלה נגרמת כתוצאה משילוב של גורמים תורשתיים וסביבתיים (זיהום אוויר, אלרגיות למוצרים שונים ועוד). הפחתת גורמים שליליים עשויה להפחית את התסמינים הנלווים למחלות או ללקויות.

אם כן, מהו האופן בו מתרחש תהליך זה?

התסמינים הספציפיים של כל אדם נובעים מהאינטראקציה בין הגנים שלו (גנוטיפ) לבין הסביבה. המידע המקודד על גבי החלק המופקד על התנהגות הגנים הוא זה אשר גורם למסרים הגנטיים לבוא לידי ביטוי בפועל כאשר הם חשופים להשפעות משמעותיות. משמעות הדבר הינה שגם אם אנו נושאים גנים מעוררי מחלה או לקות מסוימת, אותה מחלה או לקות לא בהכרח תפרוץ אם נשכיל להימנע מאותם גורמים סביבתיים המעודדים התפרצות.

כיצד עקרון ביוכימי זה רלוונטי לטיפול בהפחתת תסמיני אוטיזם?

ילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם, סובלים לא פעם מתהליכים מטבוליים לקויים הניתנים לאבחון באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות ומקיפות כבדיקות לאיתור מטבוליטים מיקרוביאליים, פתוגנים אופורטוניסטים, נוגדני IgG, רעלים, מתכות כבדות (כדוגמת קדיום, כספית, עופרת) ועוד. אבחון וטיפול בתהליכים המטבוליים הלקויים מאפשר את ההפחתה המשמעותית בתסמיני האוטיזם.

תהליכים מטבוליים אלו כוללים:

המשפיעים על ייצור ופירוק נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין, דופמין, נוראדרנלין ואדרנלין.

המשפיעים על יכולת הגוף לנקות רעלים, לרבות מתכות כבדות.

העלול לגרום לכשל בתפקוד המיטוכונדריאלי (כשל בתפקוד המבנים בציטופלסמה של כל תא, בהם מיוצרת האנרגיה של התא), הגורם לילדים על הספקטרום להיות רגישים יותר לפתוגנים אופורטוניסטיים. פתוגנים אלו עלולים לעכב עיכול תקין ולייצר עקה חמצונית נוספת בגוף. מעגל שלילי זה ימשיך לעכב מסלולים כימיים שונים ההכרחיים לתפקוד נוירולוגי תקין ולתפקוד תקין של המערכת החיסונית.

תהליכים הנובעים מהפרשות של תוצרים מטבולים של אותם חיידקים מזיקים אשר פועל מכך עלולים לגרום לתסמינים כבעיות התנהגותיות, בעיות קשב וריכוז, עייפות ולהחלשות מערכת החיסון.

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה לתקן תהליכים ביו כימיים לקויים באמצעות הבנת שורש הבעיה הספציפית הרלוונטית לכל מטופל והתאמת פרוטוקול טיפול ייחודי. יש לציין כי למרות שכל הילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם מאוגדים בהגדרת לקות זהה, הרי כי אופן הטיפול שונה ומשתנה בין מטופל אחד למשנהו.

טיפול בשיטת C.A.T נמשך כשבעה חודשים ולאורכו יתקיימו ארבע פגישות כאשר לכל פגישה מוגדרת מטרה ספציפית שלשמה היא מתקיימת. על אף האמור, בסיס הטיפול העוסק בהפחתת תסמיני האוטיזם החיצוניים המאפיינים את הלקות אוטיזם, אינו מתמקד בפגישות, אלא ביישום פרוטוקול אישי שמטרתו טיפול בתהליכים המטבוליים הלקויים שהתגלו בבדיקות המעבדה תוך כדי ליווי פרטני טלפוני לאורך חודשי הטיפול ובכלל זה מתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, בכישורים החברתיים ובהפחתת תסמיני אוטיזם שונים כחרדות, בעיות שינה, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות.

משך הפגישה הראשונה הינו שעה וקיימת חובת נוכחות של המטופל. במהלך הפגישה יתקיים תשאול מקיף בנוגע לסיפור המקרה ולהיסטוריה הרפואית. מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים. בסיום התשאול יימסר שאלון נרחב הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, לאורח חייו, להתנהגותו ולהרגליו. יש למלא את השאלון בהרחבה ככל הניתן ולהעבירו בדוא"ל חוזר בטרם הפגישה השנייה.

השאלון מורכב משאלות הנוגעות ליחס המטופל לסביבה, לאופן ביטוי רגשותיו, ל"טקסים חזרתיים", לסוגי פעילויות מוטוריות, להתקפי זעם, לקיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, לבעיות קשב וריכוז, לקשר עין, לסוג מגוון המזונות הנצרך, לבעיות עיכול, לרגישויות ואלרגיות ידועות, להרגלי שינה, לבעיות הירדמות ויקיצות מוקדמות, לבעיות שמיעה, למקרי ניתוק ובהייה, לחומצות שומן (המשליכות על בעיות עור, בעיות דיכאון, חוסר ריכוז, עצירות, כולסטרול), לנושאים הקשורים לדופמין (קיום/אי קיום רצון לביצוע פעולות), לנושאים הקשורים לסרוטונין (הערכה עצמית, התנהגות כפייתית, התקפי זעם, חוסר סבלנות, חרדות, כמיהה לממתקים / פחמימות פשוטות), לבעיות במערכת העיכול (במטרה לבחון חשד לקיום בעיות כקנדידה ודיסביוזיס), לבעיות בעיבוד החושי ולפרמטרים כדוגמת אצטילכולין, מגנזיום, אבץ, ויטמין D ועוד.

בנוסף, יינתנו הפניות לבדיקות מעבדה נרחבות במטרה לבדוק (בין השאר) פרמטרים מעבדתיים בדם, בצואה ובשתן אשר אינם נכללים בפאנל הבדיקות הנהוג בקופות החולים כבדיקות לאיתור נוגדני IgG לאיתור רגישות למזון (בשונה מבדיקת אלרגיה למזון), בדיקת סטטוס תזונתי, בדיקת מגנזיום (בתאי דם אדומים ולא בפלסמת הדם כנהוג בקופות החולים), בדיקת צואה מקיפה למערכת העיכול, בדיקה לאיתור רעלים, בדיקות לאיתור קיום של מתכות כבדות, בדיקה לאיתור קנדידה ובדיקות מעבדה הבוחנת ומנטרת 75 מטבוליטים שונים.

בדיקות אלו נשלחות (בהתאמה לסוג הבדיקה) לפענוח במעבדות מהמובילות בעולם בתחום כגון "Mayo Clinic" ברוצ'סטר, מינסוטה ארה"ב, "SpectraCell Laboratories" בטקסס, Meridian Valley Lab בוושינגטון, ארה"ב ועוד.

פגישה זו תערך בסמוך למועד קבלת שאלון המידע ותוצאות בדיקות המעבדה.

במהלך הפגישה יימסר פרוטוקול שמטרתו טיפול בתהליכים מטבולים לקויים ספציפיים, לרבות חוסרים תזונתיים שאותרו בבדיקות המקיפות. בנוסף לפרוטוקול הטיפול, תימסר המלצת המעבדה הנגזרת מתוצאות בדיקת אי סבילות למזונות.

הפרוטוקול יכלול תיסוף נכון ומפורט לאורך היממה הכולל ויטמינים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה, מינרלים וצמחי מרפא בשילובים סנרגיסטים (המעצימים אחד את פעילותו של האחר), תוך הימנעות מקונטרה אינדיקציות (שילובים הסותרים אחד את השני) ובהתאמה אישית.

ממועד תחילת התיסוף יתקיים מעגל קשר קבוע עם הורי המטופל לבחינת היענות המטופל (compliance) ותיעוד תסמיני האוטיזם אשר פחתו.

במסגרת בדיקות המעבדה המקיפות, תישלח בדיקת מעבדה ייחודית למעבדת Great Plains Laboratory בארה"ב במטרה לבחון באם קיימת רגישות (בשונה מאלרגיה למזון) לאחד מ 95 סוגי מזונות נפוצים וזאת על ידי איתור קיומם של נוגדני IgG בזרם הדם.

ככל ותתגלה רגישות גבוהה (severe) ביחס למזון או מזונות ספציפיים, תתקיים מעבר למסגרת הטיפול הרגילה פגישה חד פעמית עם תזונאית בכירה, דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים, במטרה לתת מענה הולם לנתונים העולים מתוצאות בדיקת המעבדה.

הפגישה השלישית תערך כחודשיים מתחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי ביחס לתוצאות הטיפול המוקדמות, לתסמיני האוטיזם שפחתו ולשינויים שהושגו. במהלך הפגישה יינתנו המלצות נוספות ככל הנדרש להמשך הטיפול הקיים.

הפגישה הרביעית תערך כשלושה וחצי חודשים לאחר תחילת הטיפול. בבסיס הפגישה תעמוד בחינה משותפת של השינויים והשיפורים שהושגו בהפחתת תסמיני האוטיזם לרבות בחינת השינויים שחלו באיכות החיים ובמדדי איכות מנטליים, קוגניטיביים, וורבלים ומוטוריים.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם