מהו Customized Autism Treatment?

Customized Autism Treatment) C.A.T) הינה שיטת טיפול ייחודית המספקת מענה לתסמיני האוטיזם של כל מטופל במטרה לשפר ובאופן משמעותי את היכולת הקוגנטיבית, החברתית, הוורבלית והתקשורתית ובהתאמה להפחית תסמינים התנהגותיים אופייניים כבעיות קשב וריכוז, חרדות, פחדים לא רציונליים, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, בעיות שינה, עיכוב שפתי, קשר עין חלקי, התבודדויות, ניתוקים, חזרתיות, קיבעונות, התקפי זעם, בררנות באכילה, אובססיות, תנועות סטראוטיפיות ועוד.

האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית העומדת בבסיס שיטת C.A.T מבוססת על ניסיון טיפולי במאות ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי.

מהניסיון המצטבר עולה כי אצל מרבית הילדים ניתן להפחית את חומרת תסמיני האוטיזם בתוך תקופת טיפול בת חמישה חודשים כך שבסופו של התהליך יתקבל שיפור משמעותי באיכות חייו של המטופל ופועל מכך שיפור באיכות חיי משפחתו.

מהם העקרונות הביוכימיים עליהם מבוסס הטיפול?

הפחתת גורמים שליליים עשויה להפחית תסמינים נלווים למחלות או ללקויות. הכיצד?

נפתח בדוגמה מתחום שונה – בעיות נשימה. מחקרים מלמדים כי באזורים בהם קיים זיהום אוויר גבוה במיוחד, אחוז הילדים החולים במחלת האסטמה עולה בצורה ניכרת על שיעור אחוז הילדים חולי האסטמה באוכלוסייה הכללית.

זיהום האוויר גורם לילדים בעלי פוטנציאל רגישות, להתפרצות מחלת האסטמה ולאסטמה כרונית.

בחלק מהמקרים, התפרצות מחלת האסטמה נגרמת כתוצאה מגורמים תורשתיים המשולבים עם גורמים סביבתיים (זיהום אוויר, אלרגיות למוצרים שונים ועוד).

אם כן, מהו האופן בו מתרחש תהליך זה?

התסמינים הספציפיים של כל אדם נובעים מהאינטראקציה בין הגנים (גנוטיפ) לבין הסביבה. המידע המקודד על גבי החלק המופקד על התנהגות הגנים הוא זה אשר גורם למסרים הגנטיים לבוא לידי ביטוי בפועל כאשר הם חשופים להשפעות סביבתיות משמעותיות.

משמעות הדבר הינה שגם אם אנו נושאים גנים מעוררי מחלה או לקות מסוימת, אותה מחלה או לקות לא בהכרח תפרוץ אם נשכיל להימנע מאותם גורמים סביבתיים המעודדים התפרצות.

כיצד עקרון ביוכימי זה רלוונטי לטיפול בהפחתת תסמיני אוטיזם?

ילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם, סובלים לא פעם מתהליכים מטבוליים לקויים הניתנים לאבחון באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות ומקיפות כבדיקות לאיתור מטבוליטים מיקרוביאליים, פתוגנים אופורטוניסטים, נוגדני IgG, רעלים, מתכות כבדות (כדוגמת קדיום, כספית, עופרת) ועוד. אבחון וטיפול באותם תהליכים מטבוליים לקויים הוא זה המאפשר את השיפור ביכולת הוורבלית, המנטלית והקוגניטיבית ואת ההפחתה המשמעותית בתסמיני האוטיזם החיצוניים.

תהליכים מטבוליים אלו כוללים:

המשפיעים על ייצור ופירוק נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין, דופמין, נוראדרנלין ואדרנלין.

המשפיעים על יכולת הגוף לנקות רעלים, לרבות מתכות כבדות.

העלול לגרום לכשל בתפקוד המיטוכונדריאלי (כשל בתפקוד המבנים בציטופלסמה של כל תא, בהם מיוצרת האנרגיה של התא), הגורם לילדים על הספקטרום להיות רגישים יותר לפתוגנים אופורטוניסטיים. פתוגנים אלו עלולים לעכב עיכול תקין ולייצר עקה חמצונית נוספת בגוף.

מעגל שלילי זה ימשיך לעכב מסלולים כימיים שונים ההכרחיים לתפקוד נוירולוגי תקין ולתפקוד תקין של המערכת החיסונית.

תהליכים הנובעים מהפרשות של תוצרים מטבולים של חיידקים מזיקים אשר פועל מכך עלולים לגרום לתסמינים כבעיות התנהגותיות, בעיות קשב וריכוז, עייפות ולהחלשות מערכת החיסון.

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה  שיפור היכולת הקוגנטיבית, החברתית, הוורבלית והתקשורתית וכן הפחתת תסמיני אוטיזם התנהגותיים חיצוניים באמצעות הבנת שורש הבעיה הספציפית הרלוונטית לכל מטופל והתאמת פרוטוקול טיפול ייחודי הנגזר מאותם תהליכים מטבוליים לקויים המאותרים במסגרת בדיקות המעבדה.

מכאן כי למרות וכל המאובחנים כלוקים באוטיזם מאוגדים בהגדרת לקות זהה, הרי כי כל מטופל שונה לחלוטין ממשנהו ונדרשת התאמה של פרוטוקול טיפול אישי.

 

משך הטיפול בשיטת C.A.T הינו חמישה חודשים כאשר במהלכם של ארבעת החודשים הראשונים לטיפול יתבצע ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים ומתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, בכישורים החברתיים, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, ובהפחתה של תסמיני אוטיזם נוספים כחרדות, בעיות שינה, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות.

 

בנוסף, יתקיימו במהלך הטיפול ארבע פגישות נוספות כאשר לכל פגישה מטרה ספציפית אשר לשמה היא מתקיימת.

 

קיום מסגרת הליווי הטלפוני והפגישות הפרונטליות מאפשרים מעקב צמוד ובחינת השגת המטרות שהוצבו לאורך התקדמות הטיפול.

משך הפגישה הראשונה הינו שעה וקיימת חובת נוכחות של המטופל. במהלך הפגישה יתקיים תשאול מקיף בנוגע לסיפור המקרה ולהיסטוריה הרפואית. מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים. בסיום התשאול יימסר שאלון נרחב הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, לאורח חייו, להתנהגותו ולהרגליו. יש למלא את השאלון בהרחבה ככל הניתן ולהעבירו בדוא"ל חוזר בטרם הפגישה השנייה.

השאלון מורכב משאלות הנוגעות ליחס המטופל לסביבה, לאופן ביטוי רגשותיו, ל"טקסים חזרתיים", לסוגי פעילויות מוטוריות, להתקפי זעם, לקיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, לבעיות קשב וריכוז, לקשר עין, לסוג מגוון המזונות הנצרך, לבעיות עיכול, לרגישויות ואלרגיות ידועות, להרגלי שינה, לבעיות הירדמות ויקיצות מוקדמות, לבעיות שמיעה, למקרי ניתוק ובהייה, לחומצות שומן (המשליכות על בעיות עור, בעיות דיכאון, חוסר ריכוז, עצירות, כולסטרול), לנושאים הקשורים לדופמין (קיום/אי קיום רצון לביצוע פעולות), לנושאים הקשורים לסרוטונין (הערכה עצמית, התנהגות כפייתית, התקפי זעם, חוסר סבלנות, חרדות, כמיהה לממתקים / פחמימות פשוטות), לבעיות במערכת העיכול (במטרה לבחון חשד לקיום בעיות כקנדידה ודיסביוזיס), לבעיות בעיבוד החושי ולפרמטרים כדוגמת אצטילכולין, מגנזיום, אבץ, ויטמין D ועוד.

בנוסף, יינתנו הפניות לבדיקות מעבדה נרחבות במטרה לבדוק (בין השאר) פרמטרים מעבדתיים בדם, בצואה ובשתן אשר אינם נכללים בפאנל הבדיקות הנהוג בקופות החולים כבדיקות לאיתור נוגדני IgG לאיתור רגישות למזון (בשונה מבדיקת אלרגיה למזון), בדיקת סטטוס תזונתי, בדיקת מגנזיום (בתאי דם אדומים ולא בפלסמת הדם כנהוג בקופות החולים), בדיקת צואה מקיפה למערכת העיכול, בדיקה לאיתור רעלים, בדיקות לאיתור קיום של מתכות כבדות, בדיקה לאיתור קנדידה ובדיקות מעבדה הבוחנת ומנטרת 75 מטבוליטים שונים.

בדיקות אלו נשלחות (בהתאמה לסוג הבדיקה) לפענוח במעבדות מהמובילות בעולם בתחום כגון "Mayo Clinic" ברוצ'סטר, מינסוטה ארה"ב, "SpectraCell Laboratories" בטקסס, Meridian Valley Lab בוושינגטון, ארה"ב ועוד.

פגישה זו תערך בסמוך למועד קבלת שאלון המידע ותוצאות בדיקות המעבדה.

במהלך הפגישה יימסר פרוטוקול שמטרתו טיפול בתהליכים מטבולים לקויים ספציפיים, לרבות חוסרים תזונתיים שאותרו בבדיקות המקיפות. בנוסף לפרוטוקול הטיפול, תימסר המלצת המעבדה הנגזרת מתוצאות בדיקת אי סבילות למזונות.

הפרוטוקול יכלול תיסוף נכון ומפורט לאורך היממה הכולל ויטמינים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה, מינרלים וצמחי מרפא בשילובים סנרגיסטים (המעצימים אחד את פעילותו של האחר), תוך הימנעות מקונטרה אינדיקציות (שילובים הסותרים אחד את השני) ובהתאמה אישית.

ממועד תחילת התיסוף יתקיים מעגל קשר קבוע עם הורי המטופל לבחינת היענות המטופל (compliance) ותיעוד תסמיני האוטיזם אשר פחתו.

במסגרת בדיקות המעבדה המקיפות, תישלח בדיקת מעבדה ייחודית למעבדת Great Plains Laboratory בארה"ב במטרה לבחון באם קיימת רגישות (בשונה מאלרגיה למזון) לאחד מ 95 סוגי מזונות נפוצים וזאת על ידי איתור קיומם של נוגדני IgG בזרם הדם.

ככל ותתגלה רגישות גבוהה (severe) ביחס למזון או מזונות ספציפיים, תתקיים מעבר למסגרת הטיפול הרגילה פגישה חד פעמית עם תזונאית בכירה, דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים, במטרה לתת מענה הולם לנתונים העולים מתוצאות בדיקת המעבדה.

הפגישה השלישית תערך כחודשיים מתחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי ביחס לתוצאות הטיפול המוקדמות, לתסמיני האוטיזם שפחתו ולשינויים שהושגו. במהלך הפגישה יינתנו המלצות נוספות ככל הנדרש להמשך הטיפול הקיים.

הפגישה הרביעית תערך כשלושה וחצי חודשים לאחר תחילת הטיפול. בבסיס הפגישה תעמוד בחינה משותפת של השינויים והשיפורים שהושגו בהפחתת תסמיני האוטיזם לרבות בחינת השינויים שחלו באיכות החיים ובמדדי איכות מנטליים, קוגניטיביים, וורבלים ומוטוריים.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם