מהו Customized Autism Treatment?

Customized Autism Treatment) C.A.T) הינה שיטת טיפול ייחודית המספקת מענה לתסמיני האוטיזם של כל מטופל במטרה לשפר את היכולת הקוגנטיבית, החברתית, הוורבלית והתקשורתית ובהתאמה להפחית תסמינים התנהגותיים אופייניים כבעיות קשב וריכוז, חרדות, פחדים לא רציונליים, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, בעיות שינה, עיכוב שפתי, קשר עין חלקי, התבודדויות, ניתוקים, התנגות חזרתית, קיבעונות, התקפי זעם, בררנות באכילה, אובססיות, תנועות סטראוטיפיות ותסמיני אוטיזם נפוצים אחרים.

האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית העומדת בבסיס שיטת C.A.T מבוססת על ניסיון טיפולי במאות ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי.

מהניסיון המצטבר עולה כי אצל מרבית הילדים ניתן להפחית את חומרת תסמיני האוטיזם בתוך תקופת טיפול בת חמישה חודשים כך שבסופו של התהליך יתקבל שיפור משמעותי באיכות חייו של המטופל ופועל מכך שיפור באיכות חיי משפחתו.

מהם העקרונות הביוכימיים עליהם מבוסס הטיפול?

הפחתת גורמים שליליים עשויה להפחית תסמינים נלווים למחלות או ללקויות. הכיצד?

נפתח בדוגמה מתחום שונה – בעיות נשימה. מחקרים מלמדים כי באזורים בהם קיים זיהום אוויר גבוה במיוחד, אחוז הילדים החולים במחלת האסטמה עולה בצורה ניכרת על שיעור אחוז הילדים חולי האסטמה באוכלוסייה הכללית.

זיהום האוויר גורם לילדים בעלי פוטנציאל רגישות, להתפרצות מחלת האסטמה ולאסטמה כרונית.

בחלק מהמקרים, התפרצות מחלת האסטמה נגרמת כתוצאה מגורמים תורשתיים המשולבים עם גורמים סביבתיים (זיהום אוויר, אלרגיות למוצרים שונים ועוד).

אם כן, מהו האופן בו מתרחש טיפול באוטיזם זה?

התסמינים הספציפיים של כל אדם נובעים מהאינטראקציה בין הגנים (גנוטיפ) לבין הסביבה. המידע המקודד על גבי החלק המופקד על התנהגות הגנים הוא זה אשר גורם למסרים הגנטיים לבוא לידי ביטוי בפועל כאשר הם חשופים להשפעות סביבתיות משמעותיות.

משמעות הדבר הינה שגם אם אנו נושאים גנים מעוררי מחלה או לקות מסוימת, אותה מחלה או לקות לא בהכרח תפרוץ אם נשכיל להימנע מאותם גורמים סביבתיים המעודדים התפרצות.

כיצד עקרון ביוכימי זה רלוונטי לטיפול בהפחתת תסמיני אוטיזם?

ילדים המאובחנים כלוקים באוטיזם, סובלים לא פעם מתהליכים מטבוליים לקויים הניתנים לאבחון באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות כבדיקות לאיתור מטבוליטים מיקרוביאליים, פתוגנים אופורטוניסטים, נוגדני IgG, רעלים ועוד. אבחון וטיפול באותם תהליכים מטבוליים לקויים הוא זה המאפשר את השיפור ביכולת הוורבלית, המנטלית והקוגניטיבית ואת ההפחתה המשמעותית בתסמיני האוטיזם.

תהליכים מטבוליים אלו כוללים:

המשפיעים על ייצור ופירוק נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין, דופמין, נוראדרנלין ואדרנלין.

המשפיעים על יכולת הגוף לנקות רעלים.

העלול לגרום לכשל בתפקוד המיטוכונדריאלי (כשל בתפקוד המבנים בציטופלסמה של כל תא, בהם מיוצרת האנרגיה של התא), הגורם לילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי להיות רגישים יותר לפתוגנים אופורטוניסטיים. פתוגנים אלו עלולים לעכב עיכול תקין ולייצר עקה חמצונית נוספת בגוף.

מעגל שלילי זה ימשיך לעכב מסלולים כימיים שונים ההכרחיים לתפקוד נוירולוגי תקין ולתפקוד תקין של המערכת החיסונית.

תהליכים הנובעים מהפרשות של תוצרים מטבולים של חיידקים מזיקים אשר עלולים לגרום לתסמינים כבעיות התנהגותיות, בעיות קשב וריכוז, עייפות והחלשת מערכת החיסון.

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה  שיפור היכולת הקוגנטיבית, החברתית, הוורבלית והתקשורתית וכן הפחתת תסמיני אוטיזם התנהגותיים חיצוניים באמצעות הבנת שורש הבעיה הספציפית הרלוונטית לכל מטופל. מכאן כי למרות וכל המאובחנים כלוקים באוטיזם מאוגדים בהגדרת לקות זהה, הרי כי כל מטופל שטנה לחלוטין ממשנהו ונדרשת התאמת פרוטוקול אישי וייחודי.

בהתאמה לאמור יורכב פרוטוקול טיפול ייחודי אשר בבסיסו שימוש בחומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים כנגזרת לתהליכים מטבוליים לקויים המאותרים בבדיקות מעבדה מקיפות.

טיפול בשיטת C.A.T נמשך כחמישה חודשים ובמהלך ארבעת החודשים הראשונים לטיפול יתבצע ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים ומתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, בכישורים החברתיים, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, ובהפחתה של תסמיני אוטיזם נוספים כחרדות, בעיות שינה, בעיות קשב וריכוז, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות. בנוסף, יתקיימו במהלך הטיפול פגישות פרונטליות כאשר לכל פגישה מטרה ספציפית אשר לשמה היא מתקיימת.

קיום מסגרת הליווי הטלפוני והפגישות הפרונטליות מאפשרים מעקב צמוד ובחינת הגשת המטרות שהוצבו לאורך התקדמות הטיפול.

משך הפגישה הראשונה הינו שעה וקיימת חובת נוכחות של המטופל והוריו. במהלך הפגישה יתקיים תשאול מקיף בנוגע לסיפור המקרה ולהיסטוריה הרפואית. מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים. בסיום התשאול יימסר שאלון הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, לאורח חייו, להתנהגותו ולהרגליו.

השאלון מורכב משאלות הנוגעות ליחס המטופל לסביבה, לאופן ביטוי רגשותיו, ל"טקסים חזרתיים", לסוגי פעילויות מוטוריות, להתקפי זעם, לקיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, לבעיות קשב וריכוז, לקשר עין, לסוג מגוון המזונות הנצרך, לבעיות עיכול, לרגישויות ואלרגיות ידועות, להרגלי שינה, לבעיות הירדמות ויקיצות מוקדמות, לבעיות שמיעה, למקרי ניתוק ובהייה, לחומצות שומן, לנוירוטרנסמיטורים כסרוטונין, בעיות במערכת העיכול, בעיות בעיבוד החושי וחוסרים תזונתיים כדוגמת סלניום, פירידוקסאל פוספאט, מתילקובלמין, מגנזיום וויטמין D ועוד.

בנוסף, יינתנו הפניות לבדיקות מעבדה נרחבות במטרה לבדוק פרמטרים מעבדתיים בדם, בצואה ובשתן אשר אינם נכללים בפאנל הבדיקות הנהוג בקופות החולים כבדיקות לאיתור לאיתור רגישות למזון (בשונה מבדיקת אלרגיה למזון), בדיקת סטטוס תזונתי, בדיקת מגנזיום (בתאי דם אדומים ולא בפלסמת הדם כנהוג בקופות החולים), בדיקת צואה מקיפה למערכת העיכול, בדיקה לאיתור קנדידה ובדיקת מעבדה מקיפה לבחינה וניטור של 75 מטבוליטים שונים. 

בדיקות אלו נשלחות (בהתאמה לסוג הבדיקה) לפענוח במעבדות מהמובילות בעולם בתחום כגון "Mayo Clinic" ברוצ'סטר מינסוטה, ארה"ב, "Spectracell Laboratories" בטקסס, Meridian Valley Lab בוושינגטון ארה"ב ועוד.

כחלק מתהליך ההיכרות עם המטופל ובמטרה להשלים את תמונת המצב המלאה, תתקיים פגישה בין הורי המטופל לפסיכיאטר ילדים ונוער. מטרת הפגישה הינה קבלת חוות דעת מקיפה הכוללת הערכה מפורטת אודות המצב הקוגנטיבי של המאובחן והשפעת מצב זה על התנהגותו ותפקודו במצבים שונים.

פגישה זו תערך בסמוך למועד קבלת שאלון המידע ותוצאות בדיקות המעבדה.

במהלך הפגישה יימסר פרוטוקול שמטרתו טיפול בתהליכים מטבולים לקויים ספציפיים, לרבות חוסרים תזונתיים שאותרו בבדיקות המקיפות. בנוסף לפרוטוקול הטיפול, תימסר המלצת המעבדה הנגזרת מתוצאות בדיקת נוגדני IgG.

הפרוטוקול יכלול תיסוף נכון ומפורט לאורך היממה הכולל ויטמינים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה, מינרלים וצמחי מרפא בשילובים סנרגיסטים (המעצימים אחד את פעילותו של האחר), תוך הימנעות מקונטרה אינדיקציות (שילובים הסותרים אחד את השני) ובהתאמה אישית.

ממועד תחילת התיסוף יתקיים מעגל קשר קבוע עם הורי המטופל לבחינת היענות המטופל (compliance) ותיעוד תסמיני האוטיזם אשר פחתו.

במסגרת בדיקות המעבדה המקיפות, תישלח בדיקת מעבדה ייחודית למעבדת Great Plains Laboratory בארה"ב במטרה לבחון באם קיימת רגישות (בשונה מאלרגיה למזון) לאחד מ 95 סוגי מזונות נפוצים וזאת על ידי איתור קיומם של נוגדני IgG בזרם הדם.

ככל ותתגלה רגישות גבוהה (severe) ביחס למזון או מזונות ספציפיים, תתקיים מעבר למסגרת הטיפול הרגילה פגישה חד פעמית עם תזונאית בכירה, דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים, במטרה לתת מענה הולם לנתונים העולים מתוצאות בדיקת המעבדה.

תערך כשלושה וחצי חודשים מתחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי ביחס לתוצאות הטיפול המוקדמות, לתסמיני האוטיזם שפחתו ולשינויים שהושגו. 

לאחר סיום הפגישה הטלפונית יופנו הורי המטופל לפגישה חוזרת עם פסיכיאטר ילדים ונוער לביצוע הערכת מצב, עדכונים ושינויים.

פגישה עם פסיכיאטר ילדים תערך כשלושה וחצי חודשים לאחר תחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת הערכת מצב רפואית ביחס למצב הנוכחי באופן אשר יאפשר בחינת השינויים שחלו  / תסמיני האוטיזם שפחתו  / שינויים ביכולת הקוגניטיבית, הוורבלית, המוטורית והתקשורתית.

בהתאמה למשוב שיתקבל במהלך הפגישה הטלפונית ומחוות הדעת הפסיכיאטרית יינתנו המלצות נוספות (ככל הנדרש) הכוללות עידכון הנחיות פרוטוקול הטיפול לתקופת הטיפול הנותרת.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם