מהו Customized Autism Treatment?

Customized Autism Treatment) C.A.T) הינה שיטת טיפול ייחודית המספקת מענה בהתאמה אישית לתסמיני אוטיזם ספציפיים ומסייעת להשיג שיפור ברבדים שונים כגון הפחתת התקפי זעם, שיפור התיאבון, הפחתת בררנות אכילה, שיפור הקשב והריכוז, שיפור התקשורת החברתית, הבנת סיטואציות חברתיות, הבנת בקשות פשוטות, הכלת האחר, שיפור תבנית השינה, הפחתת אובססיות, הפחתת תנועות סטראוטיפיות ושיפור ביכולת הקוגניטיבית.

האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית העומדת בבסיס השיטה מבוססת על ניסיון טיפולי במאות ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי. מהניסיון המצטבר עולה כי אצל מרבית הילדים ניתן להפחית את חומרת התסמינים כך שבסופו של תהליך נוכל לשפר את היכולות הוורבלית, המנטלית, הקוגניטיבית, המוטורית והחברתית ובכך לשפר את איכות החיים של המטופל ושל משפחתו.

מהם העקרונות הביוכימיים עליהם מבוסס הטיפול?

נפתח בדוגמה מתחום שונה – בעיות נשימה. מחקרים מלמדים כי באזורים בהם קיים זיהום אוויר גבוה במיוחד, אחוז הילדים החולים במחלת האסטמה עולה בצורה ניכרת על שיעור אחוז הילדים חולי האסטמה באוכלוסייה הכללית.

זיהום האוויר גורם לילדים בעלי פוטנציאל רגישות להתפרצות מחלת האסטמה ולאסטמה כרונית. בחלק מהמקרים, התפרצות המחלה נגרמת כתוצאה משילוב של גורמים תורשתיים וסביבתיים (זיהום אוויר, אלרגיות למוצרים שונים ועוד). הפחתת גורמים שליליים עשויה להפחית את התסמינים הנלווים למחלות או ללקויות.

אם כן, מהו האופן בו מתרחש תהליך זה?

התסמינים הספציפיים של כל אדם נובעים מהאינטראקציה בין הגנים שלו (גנוטיפ) לבין הסביבה. המידע המקודד על גבי החלק המופקד על התנהגות הגנים הוא זה שגורם למסרים הגנטיים לבוא לידי ביטוי בפועל כאשר הם חשופים להשפעות משמעותיות. משמעות הדבר הינה שגם אם אנו נושאים גנים מעוררי מחלה או לקות מסוימת, אותה מחלה או לקות לא בהכרח תפרוץ אם נשכיל להימנע מאותם גורמים סביבתיים המעודדים התפרצות.

כיצד עקרון ביוכימי זה רלוונטי לטיפול בהפחתת תסמיני אוטיזם?

ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי סובלים לא פעם מתהליכים מטבוליים לקויים הניתנים לאבחון באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות ומקיפות כבדיקת חומצות אורגניות בשתן, בדיקה לאיתור פתוגנים אופורטוניסטים, בדיקה לאיתור נוגדני IgG, בדיקות לאיתור רעלים, בדיקות לאיתור מתכות כבדות ועוד. אבחון וטיפול בתהליכים המטבוליים הלקויים מאפשר את ההפחתה המשמעותית בתסמיני האוטיזם.

תהליכים מטבוליים אלו כוללים:

המשפיעים על ייצור ופירוק נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין, דופמין, נוראדרנלין ואדרנלין.

המשפיעים על יכולת הגוף לנקות רעלים, לרבות מתכות כבדות.

העלול לגרום לכשל בתפקוד המיטוכונדריאלי (כשל בתפקוד המבנים בציטופלסמה של כל תא, בהם מיוצרת האנרגיה של התא), הגורם לילדים על הספקטרום להיות רגישים יותר לפתוגנים אופורטוניסטיים. פתוגנים אלו עלולים לעכב עיכול תקין ולייצר עקה חמצונית נוספת בגוף. מעגל שלילי זה ימשיך לעכב מסלולים כימיים שונים ההכרחיים לתפקוד נוירולוגי תקין ולתפקוד תקין של המערכת החיסונית.

תהליכים הנובעים מהפרשות של תוצרים מטבולים של אותם חיידקים מזיקים אשר פועל מכך עלולים לגרום לבעיות התנהגות, בעיות קשב וריכוז, עייפות ובעיות במערכת החיסון.

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה לתקן תהליכים ביו כימיים לקויים באמצעות הבנת שורש הבעיה הספציפית הרלוונטית לכל מטופל והתאמת פרוטוקול טיפול ייחודי. יש לציין כי למרות שכל הילדים המאובחנים על הספקטרום מאוגדים בהגדרת לקות זהה, הרי כי אופן הטיפול שונה ומשתנה בין מטופל אחד למשנהו.

טיפול בשיטת C.A.T נמשך כשבעה חודשים ולאורכו יתקיימו ארבע פגישות כאשר לכל פגישה מוגדרת מטרה ספציפית שלשמה היא מתקיימת. חשוב לציין כי בסיס הטיפול ועיקרו אינו מתמקד בפגישות אלא ביישום הפרוטוקול האישי שמטרתו  טיפול בתהליכים המטבוליים הלקויים שהתגלו בבדיקות המעבדה תוך כדי ליווי פרטני טלפוני לאורך חודשי הטיפול ובכלל זה מתן הנחיות טיפול ספציפיות בהתאם להתקדמות בכושר הוורבלי, ביכולת הקוגניטיבית, ביכולת המוטורית, בכישורים החברתיים ובהפחתת תסמיני אוטיזם שונים כחרדות, בעיות שינה, התקפי זעם, חזרתיות (תנועות סטראוטיפיות) וקיבעונות.

משך הפגישה הראשונה הינו שעה וקיימת חובת נוכחות של המטופל. במהלך הפגישה יתקיים תשאול מקיף בנוגע לסיפור המקרה ולהיסטוריה הרפואית. מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים. בסיום התשאול יימסר שאלון נרחב הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות למטופל, לאורח חייו, להתנהגותו ולהרגליו. יש למלא את השאלון בהרחבה ככל הניתן ולהעבירו בדוא"ל חוזר בטרם הפגישה השנייה.

השאלון מורכב משאלות הנוגעות ליחס המטופל לסביבה, לאופן ביטוי רגשותיו, ל"טקסים חזרתיים", לסוגי פעילויות מוטוריות, להתקפי זעם, לקיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, לבעיות קשב וריכוז, לקשר עין, לסוג מגוון המזונות הנצרך, לבעיות עיכול, לרגישויות ואלרגיות ידועות, להרגלי שינה, לבעיות הירדמות ויקיצות מוקדמות, לבעיות שמיעה, למקרי ניתוק ובהייה, לחומצות שומן (המשליכות על בעיות עור, בעיות דיכאון, חוסר ריכוז, עצירות, כולסטרול), לנושאים הקשורים לדופמין (קיום/אי קיום רצון לביצוע פעולות), לנושאים הקשורים לסרוטונין (הערכה עצמית, התנהגות כפייתית, התקפי זעם, חוסר סבלנות, חרדות, כמיהה לממתקים / פחמימות פשוטות), לבעיות במערכת העיכול (במטרה לבחון חשד לקיום בעיות כקנדידה ודיסביוזיס), לבעיות בעיבוד החושי ולפרמטרים כדוגמת אצטילכולין, מגנזיום, אבץ, ויטמין D ועוד.

בנוסף, יינתנו הפניות לבדיקות מעבדה נרחבות במטרה לבדוק (בין השאר) פרמטרים מעבדתיים בדם, בצואה ובשתן אשר אינם נכללים בפאנל הבדיקות הנהוג בקופות החולים כבדיקת אי סבילות למזונות לאיתור רגישות למזון (בשונה מבדיקת אלרגיה למזון), בדיקת סטטוס תזונתי, בדיקת מגנזיום (בתאי דם אדומים ולא בפלסמת הדם כנהוג בקופות החולים), בדיקת צואה מקיפה למערכת העיכול, בדיקה לאיתור רעלים, בדיקות לאיתור קיום של מתכות כבדות, בדיקה לאיתור קנדידה ובדיקת חומצות אורגניות בשתן הבוחנת ומנטרת 75 מטבוליטים שונים.

בדיקות אלו נשלחות (בהתאמה לסוג הבדיקה) לפענוח במעבדות מהמובילות בעולם בתחום כגון "Mayo Clinic" ברוצ'סטר, מינסוטה ארה"ב, "The Great Plains Laboratory" בארה"ב, "SpectraCell Laboratories" בטקסס, ארה"ב, Meridian Valley Lab בוושינגטון, ארה"ב ועוד.

פגישה זו תערך בסמוך למועד קבלת שאלון המידע ותוצאות בדיקות המעבדה.

במהלך הפגישה יימסר פרוטוקול שמטרתו טיפול בתהליכים מטבולים לקויים ספציפיים, לרבות חוסרים תזונתיים שאותרו בבדיקות המקיפות. בנוסף לפרוטוקול הטיפול, תימסר המלצת המעבדה הנגזרת מתוצאות בדיקת אי סבילות למזונות.

הפרוטוקול יכלול תיסוף נכון ומפורט לאורך היממה הכולל ויטמינים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה, מינרלים וצמחי מרפא בשילובים סנרגיסטים (המעצימים אחד את פעילותו של האחר), תוך הימנעות מקונטרה אינדיקציות (שילובים הסותרים אחד את השני) ובהתאמה אישית.

ממועד תחילת התיסוף יתקיים מעגל קשר קבוע עם הורי המטופל לבחינת היענות המטופל (compliance) ותיעוד תסמיני האוטיזם אשר פחתו.

הפגישה השלישית תערך כחודשיים מתחילת הטיפול. מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי ביחס לתוצאות הטיפול המוקדמות והשיפורים שהושגו. במהלך הפגישה יינתנו המלצות נוספות ככל הנדרש להמשך הטיפול הקיים.

בסמוך למועד סיום הטיפול תערך פגישה טלפונית מסכמת. בבסיס הפגישה תעמוד בחינה משותפת של השינויים והשיפורים שהושגו באיכות החיים ובמדדי איכות מנטליים, קוגניטיביים, וורבלים ומוטוריים. במידת הצורך יינתן פרוטוקול טיפול מעודכן לתקופה של שישה חודשים (כחלק ממסגרת ייעוץ חדשה) במטרה לשמר את ההישגים ההתנהגותיים שהושגו בתקופת הטיפול הראשונה.

Contact Us

אנחנו כאן בשבילכם